Mrlje na Jablaničkom jezeru: Ribari sumnjaju na fenomen "cvjetanja jezera", struka oprezna
"Još uvijek se u zaljevima oko Čelebića može primijetiti tamnija boja jezera, ali teško nam je vjerovati da je u pitanju naftna mrlja ili nešto slično. Slična pojava je registrovana i prije petnaestak dana, ali je okarakterisana kao fenomen cvjetanja jezera", ističe Mirsad Trešnjo, sekretar Organizacije sportskih ribolovaca Konjic, koja je zakonski upravitelj ribolovnim područjem Konjica koje čine rijeka Neretva s pritokama te Boračko i Jablaničko jezero.
Ribari nastoje smiriti javnost i spriječiti širenje dezinformacija te sugeriraju da je potrebno sačekati rezultate analiza koji će potvrditi ili opovrgnuti ovu i slične teze.
"Iznošenje dezinformacija nikome nije u cilju, nakon nalaza nadležnih inspekcija koje su jučer i danas na terenu, svi ćemo znati više. Uslijed visokih temperatura i nekih drugih uzroka može doći do cvjetanja jezerske trave i algi, a epilog može biti ovakav", kazali su nam iz Organizacije sportskih ribolovaca Konjic.
Struka oprezna
Magistar ihtiologije Pavle Spasojević kaže da je bez obzira na to kojeg je porijekla mrlja, još jučer trebala biti izrečena određena mjera upozorenja vezana za ribare ili kupače.
"Koliko sam ja informisan, mrlje su uočili ribari, zatim je došla policija pa su oni zvali inspektore i svi utvrdili postojanje mrlje, navodno su uzeti uzorci i poslani na analizu. Inspektori nisu stavili nikakvu preventivnu zabranu kupanja ili ribolova dok se ne utvrdi porijeklo i vrsta zagađenja, a na fotografijama se vide kupači u mrlji. Šta je uzrok može se samo nagađati, sve fekalne vode Konjica i ostalih naselja idu direktno u jezero", kaže nam Spasojević.
Spasojević sumnja da je došlo do prekomjernog razvoja algi usljed prekomjernog zagađenja organskim materijama, a pojačan rast je i posljedica rasta temperature vode i vodostaja uz umanjeni protok vode kroz jezero.
Cvjetanje vode predstavlja jedan vid procesa koji se naziva eutrofizacija, a koji se smatra prirodnim odgovorom ekosistema na prisustvo povećanja prirodnih ili vještačkih supstanci u vodi, kao što su fosfati ili nitrati, otpad i đubrivo s poljoprivrednih površina i drugo. Eutrofizacija može nastati prirodno ili ljudskim djelovanjem.
Inspektori u potrazi za mrljama, uzorke jučer očito niko nije uzeo
Na terenu smo zatekli i Mirsada Smailagića, glavnog federalnog vodnog inspektora, koji sa svojim saradnicima radi na obilasku lokacije, ali danas ne može identificirati i locirati jučer prijavljene mrlje. Problem inspekciji predstavlja i činjenica da vjerovatno niko od nadležnih jučer nije uzeo uzorak vode.
"Mi smo od policije dobili službenu zabilješku, ali prema svemu sudeći jučer niko nije uzeo uzorak. Policiji to naravno nije posao, civilna zaštita kaže da oni nisu uzeli nikakav uzorak, a slično kažu i ostali koje smo jutros kontaktirali. Problem je u koordinaciji, ali mi smo na terenu i nastojat ćemo uraditi svoj dio posla", kazao nam je Smailagić.