100 dana primjene zakona
41

Murphy: Vlada SAD-a spremna raditi rame uz rame s onima koji su spremni boriti se protiv korupcije

FENA
Foto: I. L./Klix.ba
(Foto: I. L./Klix.ba)
Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo (KS) je od stupanja na snagu Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS (od 1. januara do 10. aprila) zaprimio 189 prijava korupcije, te pokrenulo 30 postupaka za utvrđivanje sukoba interesa za nositelje javnih funkcija.

Istovremeno, 34 nositelja javnih funkcija u KS podnijela su ostavku ili su na drugi način odstupili s funkcija prije nego što je spomenuti ured proveo postupak za utvrđivanje sukoba interesa.

Istaknuto je to danas na konferenciji za medije u Sarajevu na kojoj su predstavljeni rezultati 100 dana primjene Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS-u, koji je, kako je rečeno, jedan od ključnih zakona koji osigurava efikasno funkcioniranje antikorupcijskog sistema, te doprinosi vladavini prava i jačanju pravne sigurnosti.

Radi se o zakonu koji zabranjuje obavljanje duplih funkcija u javnom sektoru, pruža zaštitu prijaviteljima korupcije i uspostavlja sistem za jačanje integriteta kantonalnih institucija.

Pored ostalih, donošenje i primjenu ovog antikorupcijskog zakona pozdravio je ambasador Sjedinjenih Američkih Država Michael Murphy, upozoravajući ponovno kako endemska korupcija i politička kontrola institucija ugrožavaju budućnost Bosne i Hercegovine u okviru evroatlantske zajednice.

"Političko 'zarobljavanje' institucija koje ide 'ruku pod ruku' s visokim stepenom korupcije omogućava korumpiranim liderima da djeluju nekažnjeno i osjećaju se nedodirljivim", istaknuo je američki ambasador, potcrtavajući kako takvo ponašanje korumpiranih političara građane BiH lišava njihove budućnosti.

Murphy je kazao kako Sarajevo sada ima snažan zakonodavni okvir, što mu omogućava da bude predvodnik u borbi protiv korupcije i zaštiti prijavitelja korupcije (tzv. zviždača), te uputio čestitke organima vlasti KS-a povodom usvajanja spomenutog zakona, kao i Uredu za borbu protiv korupcije za postignuća u dosljednoj primjeni zakonskih rješenja.

"Do donošenja ovog zakona nije ni bilo zviždača, niti mehanizma da se njima pruži zaštita. Institucije su, također, usvojile neke interne akte u vezi s korupcijom koje treba provesti", precizirao je Murphy.

Naglasio je, istovremeno, kako je međunarodna zajednica  fokusirana na zakon o sukobu interesa na državnom nivou, ocijenivši kako se radi o jednom od prioriteta.

Murphy je mišljenja kako bi ono što je u KS-u postignuto na planu borbe protiv korupcije trebalo poslužiti kao model i drugim kantonima i diljem BiH, te ističe kako je Vlada SAD spremna raditi 'rame uz rame' s onima koji su spremni boriti se protiv korupcije kako bi osigurali da se ista pravila primjenjuju jednako za sve.

"Radit ćemo na tome da korumpirane aktere pozovemo na odgovornost, što je od ključnog značaja za budućnost Bosne i Hercegovine", poručio je američki ambasador.

Na značaj uspostave efikasnog antikorupcijskog sistema ukazao je ambasador Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Julian Reilly, istaknuvši važnost uspješne primjene zakonodavnog okvira na tom planu.

"Ključ uspjeha, pored jasnog i sveobuhvatnog Zakona, jeste njegova uspješna i pravovremena primjena. Ured za borbu protiv korupcije KS pokazao je, itekakvu, odlučnost da bude vodeći akter u borbi protiv korupcije", kazao je ambasador Reilly.

Podsjetio je kako Vlada Velike Britanije podržava Ured za borbu protiv korupcije KS, te da je u fokusu obuka uposlenika ovog ureda u pogledu zaštite prijavitelja korupcije i primjene određenih zakonskih odredbi unutar kantonalnih institucija kako bi one sačinile vlastite planove integriteta.

"Vlada Velike Britanije zajedno s Evropskom unijom i SAD-om će i dalje raditi na borbi protiv korupcije, uspostavljanju transparentnosti i pružanju podrške tijelima kao što je Ured za borbu protiv korupcije, a na dobrobit građana BiH", poručio je britanski ambasador.

Referirajući se na primjenu Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS, šef Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS Erduan Kafedžić ocijenio je kako se radi o jednom od najvažnijih zakona, što ovaj kanton čini liderom u borbi protiv korupcije u BiH.

"Zabrana obavljanja duplih funkcija doprinijela je da više nemamo ustaljenu praksu da jedna osoba obavlja više javnih funkcija…Ukidanje duplih funkcija smanjilo je koncentraciju moći u rukama pojedninih nositelja javnih funkcija", kazao je Kafedžić.

Podsjetio je kako su po raznim osnovama dosada kažnjena 333 nisitelja javnih funkcija u KS-u, što čini oko jedne trećine od ukupnog broja.

Kafedžić je, također, kazao kako je u KS-u pet osoba  dobilo status zaštićenog prijavitelja korupcije, te pozvao građane, odnosno uposlenike javnih institucija da prijave koruptivne radnje i nepravilnosti u radu nositelja javnih funkcija.   

U prvih 100 dana primjene Zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS-u je, kako je rečeno, 217 institucija u ovom kantonu donijelo pravilnike o internom prijavljivanju korupcije.

Kada se radi o jačanju integriteta kao jednog od vidova prevencije korupcije u KS-u, od ukupno 217 institucija, njih 211 je sačinilo i Uredu dostavilo planove integriteta.

Zakon o prevenciji i suzbijanju korupcije u KS-u usvojen je jednoglasno na Skupštini KS 29. augusta 2022. godine, a stupio na snagu 9. septembra iste godine, dok je njegova primjena počela 1. januara ove godine.