Na koji način se vrši prevencija i kontrola korone u školama u Kantonu Sarajevo
S ciljem što boljeg funkcioniranja obrazovnog sistema u školama, kao i osiguranja adekvatne zaštite zdravlja učenika i nastavnika Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo izradio je upustva za prevenciju i kontrolu infekcije i oboljenja Covid-19 u osnovnim i srednim školama u Kantonu Sarajevo.
Cjelokupan dokument obuhvata detaljne upute o detekciji rizičnih tačaka u odgojno-obrazovnim ustanovama, preventivne higijenske procedure i postupke tokom organizacije i provođenja nastavnog procesa.
Kako se navodi, osnovni pincipi prevencije podrazumijeva nošenje maski za učenike (djeca uzrasta od šest do 11 gdina trebaju nositi masku izvan učionice, a ne moraju za vrijeme nastave, dok starija djeca trebaju nositi masku i za vrijeme nastave), nošenje maski za nastavno i drugo osoblje, održavanje adekvatne fizičke udaljenosti, održavanje higijene ruku.
Postupanje u slučaju pojave Covid oboljenja u osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo:
- Ukoliko je učenik bolestan kod kuće sa sumnjom ili dokazanim oboljenjem Covid-19, on ne dolazi u školu, već se javlja ljekaru, a roditelji su dužni obavijestiti školu o razlogu izostanka djeteta s nastave. Ostali učenici iz razreda i nastavnici nastavljaju nastavu uz nadzor njihovog zdravstvenog stanja narednih 14 dana. U slučaju neprovođenja i nepridržavanja epidemioloških mjera, odjeljenje i nastavnici koji predaju tom odjeljenju idu na online način rada na 14 dana.
- Ako se učeniku tokom nastave pojave simptomi koji upućuju na Covid-19, učenik se smješta u prostoriju za izolaciju do dolaska roditelja. Ostali učenici iz razreda i nastavnici nastavljaju nastavu uz nadzor njihovog zdravstvenog stanja narednih 14 dana.
-
Ukoliko se u istom odjeljenju nakon šest dana pojavi još jedan ili više slučajeva zaraze, odjeljenje ide 14 dana u izlaciju i prati online nastavu.
-
U slučaju da je roditelj/staratelj ili član domaćinstva pod sumnjom na Covid-19 ili je pozitivan, učenik se smatra visoko rizičnim kontaktom i ne dolazi u školu. Roditelji su dužni obavijestiti školu o razlozima izostanka djeteta. Ostali učenici i nastavnici nastavljaju pohađati nastavu uz zdravstveni nadzor.
-
Ukoliko je nastavnik ili drugi zaposlenik škole bolestan kod kuće sa sumnjom na Covid-19, zaposlenik ne dolazi na posao, kontaktira ljekara i obavještava školu o razlozima izostanka. Učenici i nastavnici nastavljaju nastavu i posao uz zdravstveni nadzor 14 dana.
- U slučaju da član porodice nastavnika i zaposlenika ima simptome koji upućuju na mogući Covid-19 ili su pozitivni, postupa se po istom principu.
Treba istaći da u slučaju neprovođenja i nepridržavanja epidemioloških mjera, odjeljenje i nastavnici koji su bili u kontaktu sa zaraženim idu na online način rada na 14 dana.
Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović ranije je za Klix.ba kazala da je, procentualno gledano, udio djece koja su pozitivna na koronavirus isti kao i kada su škole bile zatvorene.
Ona je istakla da Ministarstvo prati situaciju i u stalnom je kontaktu sa Zavodom za javno zdravstvo KS i Kriznim štabom KS.