Prirodna jama Hrastova glavica je mjesto likvidacije i masovna grobnica gdje su najbrutalnije i mučki ubijena 124 logoraša, koji su prethodno preživjeli najstrašnije trenutke svog života u prijedorskim logorima smrti Keraterm i Omarska, a koji su nakon likvidacije bačeni u tu jamu duboku više od 20 metara.
-Logoraši su dovezeni u kamionima iz prijedorskih logora Keraterm i Omarska. Bili su vezani po trojica žicom i dovezeni do otvora na jami te strijeljani bacani u jamu. Nakon toga su zločinci bacali bombe da bi sve one koji su eventualno davali znake života ubili - kazao je Feni predsjednik Saveza logoraša u BiH Jasmin Mešković.
Dodaje da je jedan od logoraša, Ibrahim Ferhatović, uspio nakon pucanja da se otme od zločinaca i pobjegne u šumu.
-Ferhatović je uspio prenijeti informaciju o tome šta se dešavalo na Hrastovoj glavici i koliko je ljudi ubijeno. Međutim, u akcijama vojske i policije Republike Srpske ponovno je uhapšen u okolini Sanskog Mosta i ubijen je. Gubi mu se svaki trag - navodi Mešković.
Ekshumacija jame Hrastova glavica je izvršena 1998. godine. Na tom lokalitetu su, prilikom ekshumacija posmrtnih ostataka ubijenih logoraša, pronađena i dva skeletna ostatka, Sanjanina, ubijena tokom Drugog svjetskog rata.
Prilikom današnjeg obilježavanja godišnjice zločina nad logorašima na lokalitetu Hrastova glavica, na simboličan način je izvršena prozivka - postrojavanje 124 osobe koje su držale napisana imena ubijenih logoraša.
Te osobe su držale i po jednu bijelu ružu koju su položili na mjesto izvršenja zločina.
-Na ovaj način smo željeli prikazati koliko je to 124 čovjeka. Da to karakteriše jedan veliki, organizirani, planirani sistematski zločin za koji, nažalost, i nakon svih ovih godina još niko nije odgovarao - podvukao je Mešković.
Prilikom obilježavanja godišnjice zločina bio je prisutan veliki broj porodica ubijenih logoraša, prijatelji, preživjeli logoraši koji su svjedočili o tome šta se desilo.
Obilježavanju su prisustovali i potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Senad Bratić, a uime Vlade Unsko-sanskog kantona ministar unutrašnjih poslova Senad Kljajić.
Bili su prisutni i predstavnici Centra za nenasilnu akciju iz Beograda, te britanski novinar Ed Vulliamy, koji je objavio prve slike logora u Prijedoru.
Članice Saveza logoraša u BiH, između ostalih Regionalni savez Banja Luka i Udruženje logoraša Sanski Most su na tom mjestu podigle spomen-obilježje stavljajući rešetke na otvor jame da bi stravični zločini bili spriječeni u budućnosti i kako nijedan čovjek ne bi doživio strašnu sudbinu kakva je zadesila nevine civile u prethodna dva rata.