Načelnik Hadžića o koronavirusu: Kada sve analiziramo osjećam se prevarenim, o čemu se ovdje radi?
Na sjednici Općinskog vijeća je prema Federalnom štabu civilne zaštite i Štabu civilne zaštite Kantona Sarajevo upućena inicijativa u kojoj se između ostalog traži hitno popuštanje mjera koje se odnose na: zabranu kretanja osobama mlađim od 18 godina i starijim od 65 godina, da se izvrši analiza mogućnosti ukidanja policijskog sata i da se dozvoli rad zanatskim radnjama, obrtnicima uz pridržavanje svih epidemioloških mjera.
"Od 1. januara do 16. marta 2020. godine u Matičnu knjigu umrlih upisano je 67 naših građana. Od 16. marta do 22. aprila 2020. godine upisana je 21 osoba. Vidimo da u vrijeme proglašenja nesreće imamo enormno smanjenu smrtnost. Od ovog broja samo je jedna osoba umrla od koronavirusa. Danas, kada izanaliziramo čitavu situaciju, ja se osjećam prevarenim! Od koga? Od svih onih koji su morali znati da nam kažu o čemu se ovdje radi. U ekonomiji smo napravili toliko štete zabranivši rad mnogima, počevši od ugostiteljstva, uslužnih djelatnosti, hotela do velikih proizvodnih centara, a za sve to će trebati mnogo novca da se vrati u normalno stanje", rekao je Ejubović.
Godišnji promet prvih 20 preduzeća koja posluju na području općine Hadžići iznosi blizu 700 miliona KM. Nadležni ističu da je bilo kakva intervencija s lokalnog nivoa premala da se nadoknadi samo dio nastale štete.
"Kada bismo čitav općinski budžet od 14 miliona KM uložili u oporavak ne bismo postigli nikakav efekt. Koliko je naših građana ostalo bez posla, koliko njih neće dobiti platu za april i maj ako se ovo ovako nastavi? Da ne bude ovo neka naknadna pamet. Prije skoro mjesec smo na Štabu civilne zaštite KS zatražili od Vlade FBiH da donese uredbu sa zakonskom snagom u kojoj će formirati krizne štabove na nivou Federacije i Kantona s tačno propisanom kadrovskom struktruom. Naš prijedlog je bio da u tim kriznim štabovima moraju biti epidemiolozi, virolozi, ljekari pneumolozi, predstavnici Zavoda za javno zdravstvo, socijalni radnici, psiholozi te oni koji dolaze iz realnog sektora, tj. privrednici i ekonomisti. Da kojim slučajem od početka pandemije pa do danas postoje takvi krizni štabovi, ja ne bih postavljao ova pitanja niti diskutovao o njihovim mjerama, već bih ih provodio”, poručio je komandant Općinskog štaba civline zaštite Hamdo Ejubović.
Na području općine Hadžići trenutno je 35 pacijenata u samoizolaciji. Pet njih je pozitivno na koronavirus bez bilo kakvih simptoma bolesti. Posljednja samoizolacija prestaje 5. maja. Na sjednici je zaključeno da je ovdje riječ o maloj zdravstvenoj, a više socijalno-humanitarnoj i najviše psihološkoj krizi.
"Ono što predstoji je velika ekonomska kriza", poručili su iz Općine Hadžići.