Nacrt dokumenta koji će razmatrati Vijeće EU: Dodiku sankcije tek kad implementira svoje zakone
U analizi dokumenta think tenk organizacije Democratization Policy Council sa sjedištem u Berlinu je istaknuto da autori zapravo štite politiku HDZ-a i SNSD-a.
Iz DPC-a ističu da dokument predstavlja prijedlog EEAS-a da se trenutni pristup i politika EU u BiH dodatno ojača, a koja zapravo nije dala nikakve rezultate, "bez ikakvog pitanja zašto je propala".
"Opsesija EEAS-a reformom izbornog zakona je očigledna u cijelom dokumentu, to je prvo konkretno pitanje koje se pominje, uz neiskrenu i lažnu tvrdnju da je 'od suštinske važnosti poboljšati funkcionalnost i dovesti zemlju naprijed na putu prema EU'', smatraju u DPC-u.
U nastavku tvrde da EEAS pokazuje očigledan manjak sposobnosti da pravilno analizira situaciju u BiH.
"Navedeni interesi EEAS-a za funkcionalnost države, borbu protiv korupcije itd. direktno su u suprotnosti s interesima uskog stranačkog kadra u smislu provođenja izborne reforme", navodi se.
1/ In this thread, we decode the EU’s non-policy on #Bosnia and Herzegovina #BiH as outlined in a discussion paper drafted by the EEAS to be considered by member states’ foreign ministers at their monthly meeting on 21 February.
— Democratization Policy Council (@DPC_global) February 14, 2022
Dodaju da je dokument zamišljen da djeluje kao sedativ državama članicama, od kojih sve veći broj priznaje da je pogoršanje situacije u BiH direktan rezultat dugotrajnog neuspjeha politike EU.
U dokumentu su Srbija i Turska spomenute kao konstruktivan faktor, dok je zanemareno da Zagreb, kako tvrdi DPC agresivno štiti lidera HDZ-a Dragana Čovića. Upravo suprotno, ističu iz DPC-a, stav EEAS pomaže politici Čovića i Dodika da pokušaju blokirati izbore.
"Napori EU imaju za cilj pacifikaciju po svaku cijenu, uključujući davanje koncesija onima koji ugrožavaju mir i integritet BiH i dostojanstvo naroda", navodi se.
Iz DPC-a ističu da su u prijedlogu EEAS-a, koji navodno teži jačanju demokratije u BiH, potpuno zanemareni oni koji su pokazali da im je u interesu građansko društvo i država, kao naprimjer apelanti koji su dobili presude Evropskog suda za ljudska prava ili oni koji su davali konstruktivne prijedloge za izbornu reformu (Naša stranka).
Naglašavaju da je poziv na dijalog u državnim institucijama o pitanjima koja "potpiruju" političke tenzije direktan alibi i pokriće Dodiku za otimanje državne imovine, odnosno ono što će BiH učiniti zemljom bez teritorije.
"U slučaju da unilateralno preuzimanje nadležnosti državi od entiteta Republika Srpska bude implementirano, onda individualne restriktivne mjere trebaju biti razmotrene na osnovu ove odluke Vijeća (zamrzavanje imovine/zabrana putovanja fizičkim i pravnim osobama)", stoji u prijedlogu nacrta dokumenta Vijeću EU za vanjske poslove.
U tom kontekstu iz DPC-a ističu da EEAS jasno pokazuje da je spremna razmotriti sankcije Dodiku samo ako on bude implementirao nezakonite odluke.
Također, u prijedlogu dokumenta umanjuje se rizik od sukoba, citirajući predstavnike misije EUFOR-a te nastoje pomoći Dodiku da dobije koncesije, predsjedniku SNSD-a koji se imenom uopće i ne spominje.
"Države članice imaju odgovornost prema vlastitim građanima da se direktno suoče sa zajedničkim neuspjehom EU u BiH, umjesto da budu zavedene samoopravdavajućim i intelektualno neiskrenim podneskom EEAS-a", stoji u zaključku DPC-a.