Izmjene i dopune
34

Nakon ostavke Bogunić: Kako će se stranke postaviti prema Zakonu o visokom obrazovanju

Er. M.
Foto: M. O./Klix.ba
Foto: M. O./Klix.ba
Demokratska fronta (DF) neće podržati da se u Skupštini Kantona Sarajevo izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju KS razmatraju po skraćenom ili hitnom postupku, a redovnoj proceduri "naginju" i zastupnici Saveza za bolju budućnost (SBB).

Ministrica za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Zineta Bogunić jutros je podnijela ostavku zbog evidentnog neslaganja s izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju KS, a koje forsira politička stranka Narod i pravda.

Bogunić je u obrazloženju ostavke jasno napisala kako ostavku podnosi zbog nemogućnosti da dužnost u izvršnoj vlasti obavlja savjesno i dostojanstveno. Prije podnošenja ostavke Sindikat UNSA oglasio se saopćenjem za javnost u kojem je žestoko kritikovao pokušaje vlasti da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju razmatra u Skupštini KS po hitnom postupku.

Ovim povodom razgovarali smo sa zastupikom Demokratske fronte (DF) u Skupštini KS Seadom Milavicom koji nam je kazao da je informisan o tome da je ministrica Bogunić dala ostavku, ali da u ovom momentu ne može davati nikakve komentare s obzirom na to da mu nisu do kraja poznati razlozi ostavke.

Foto: H. M./Klix.ba
Foto: H. M./Klix.ba

"Ne mogu davati nikakvu detaljniju izjavu dok ne vidimo koji su razlozi zbog kojih je ministrica podnijela ostavku i da li je riječ o neslaganju zbog Zakona o visokom obrazovanju ili ima još nekih razloga", rekao je Milavica.

Šefa Kluba zastupnika DF-a u Skupštini Kantona Sarajevo pitali smo i da li izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju KS trebaju biti razmatrane po redovnoj ili hitnoj proceduri te kakav će stav zauzeti zastupnici DF-a.

"Izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju KS definitivno trebaju biti razmatrane po redovnoj proceduri. Tako važan zakon ne smije biti razmatran po hitnom postupku. Mi smo apsolutno za redovnu proceduru".

O ovoj temi razgovarali smo i sa šefom Kluba zastupnika Saveza za bolju budućnost (SBB) u Skupštini Kantona Sarajevo Zvonkom Marićem. On nam je rekao kako smatra da će ostavka ministrice Bogunić u izvjesnoj mjeri usporiti nastojanja šestorke za ozdravljenje obrazovnog sistema.

"U to sam uvjeren. Svaka promjena u sadašnjem kursu Vlade KS imati će nešto neželjeno ako smo već opredijeljeni da ispunjavamo dogovorene mjere. U okviru tih mjera važan segment je obrazovanje", rekao je Marić.

Foto: M. O./Klix.ba
Foto: M. O./Klix.ba

Kako kaže, političke stranke u KS neće imati utjecaj na dešavanja u Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo jer je to mjesto pripalo političkoj stranci Elmedina Konaković, odnosno Narodu i pravdi, uprkos tome što je Bogunić bila nestranački kadar.

Što se tiče izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju KS, Marić je rekao da su nužne izmjene ovog zakona.

"Ovo je neugodno vrijeme jer će godišnji odmori, a školska godina počinje u septembru. Dobro bi bilo da se nešto uradi. Ako je trebalo nešto radikalnije promijeniti, onda razumijem. Međutim, u principu sam za to da se ovakvi zakoni moraju razmatrati kroz redovnu proceduru i da moraju proći najširu javnu raspravu. Očigledno je da ovom zakonu trebaju temeljite promjene", kazao je Marić.

Istakao je da se mnogo priča o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju KS, ali da je potrebno čuti i mišljenja stručnjaka kako bi se napokon usvojio zakon koji će unaprijediti ovu oblast.

"U principu sam za redovne procedure, posebno kada je riječ o ovako složenim stvarima kakva je obrazovanje", rekao je Marić.

U javnosti su se već pojavile spekulacije kako je na ministricu Bogunić vršen pritisak da zakon uputi po hitnom postupku. Marića smo pitali i kako ocjenjuje pritiske političkih stranaka na funkcionere u izvršnoj vlasti.

"Mislim da je neprimjereno vršiti pritisak na bilo koju osobu da uradi nešto. Postoje faze kada ministarstva podnose izvještaje o radu i Skupština KS tada ima priliku ocijeniti rad ministara. Prilikom rada ministrima treba dati pravo da rade prema savjesti i sposobnostima, a Skupština KS će nakon godinu moći reći svoje mišljenje o tom radu. Smatram da je bilo kakav pritisak i na bilo koga neprimjeren", zaključio je Marić.

Foto: H. M./Klix.ba
Foto: H. M./Klix.ba

Zastupnik Naše stranke Damir Marjanović kaže da je Zakon o visokom obrazovanju je kompleksna materija za koju se pokazalo da je u pojedinim dijelovima prenormirana, dok je u drugim nedorečena.

"Štaviše, koncept razdvajanja na dva zakona i to Zakon o visokom obrazovanju i Zakon o Univerzitetu u Sarajevu čini se sve realniji. To je, kako rekoh, izuzetno kompleksan posao i stoga je poželjno da u tom procesu sudjeluje što širi spektar eksperata, kako iz pravne tako i iz akademske zajednice. Parcijalna rješenja i hitne procedure najčešće nisu dobre opcije i treba ih, u principu, izbjegavati, osim kada se rješavaju bitne stvari koje su vremenski limitirane, posebno ako je neka od izmjena vezana za početak školske godine. Koliko mi je poznato ne postoje proceduralne prepreke da se zakon razmatra ponovo u nekom vremenskom roku. No, mi smo na jednoj od ranijih skupština svakako usvojili inicijativu da će početkom septembra biti održana tematska sjednica Skupštine Kantona Sarajevo o reformi obrazovanja na kojoj smo planirali predložiti zaključak da se do kraja godine moraju pripremiti izmjene zakona o sva tri nivoua obrazovanja, i naučno istraživačkoj djelatnosti", rekao je Marjanović.

Kompletna priča vezana za izmjene Zakona o visokom obrazovanju KS svela se na priču o Medicinskom fakultetu UNSA i KCUS-u, te smo ga upitali za komentar.

"Skupštinski zastupnici, a i komisija za obrazovanje i nauku nije dobila taj materijal, tako da, koliko mi je poznato, ovaj materijal se neće razmatrati na sljedećoj sjednici Skupštine. Kada je bila diskusija na temu hitnosti sugerirao sam da postoje određeni članovi koji su bitniji i hitniji glede promjena, poput statusa studenata koji pohađaju studij na daljinu. Vezano za odnos Rektorata i Medicinskoga fakulteta mislim da je to unutar-institucionalni problem, za koju, kao i ranije, ohrabrujem svoje kolege sa UNSA da je rješavaju u zvaničnim tijelima Univerziteta (a to je Senat) a ne na sudovima", tvrdi on.

On dodaje da je ministrica Bogunić u kratko vrijeme pokrenula veliki broj uspješnih inicijativa, posebno u oblasti osnovnog obrazovanja, predškolskog odgoja i onoga što zovemo kurikularna reforma.

"Bila bi velika šteta da sada, kada su stvari krenule jako dobrom pravcu, ovaj proces stane. Ja sam posljednja osoba koja bi trebala ministrici da prebacuje zbog donošenja ove odluke, i da je pozovem da odustane od svojih principa, jer sam bio u identičnoj poziciji, no svakako, zbog našeg odličnog odnosa i još bolje dosadašnje suradnje, mogu samo da je zamolim da još jednom promisli o ovom potezu, isto kako je ona mene zamolila te 2013", istaknuo je on.