Naša stranka: Dodika više niko ne smije tretirati kao političara, već kao kriminalca
U Našoj stranci smatraju da je, kako je navedeno, krajnje vrijeme da i međunarodna zajednica i nadležne institucije u Bosni i Hercegovini, prije svega SIPA i Tužilaštvo, Dodika prestanu tretirati kao političara, pogotovo kao lidera jednog naroda i počnu ga tretirati kao kriminalca koji uzurpira političke ovlasti u cilju njihove zloupotrebe.
Pozivali su predstavnike međunarodne zajednice da ovim povodom, kako je istkanuto, ažurnije reaguju.
"S tim u vezi, Naša stranka sa SDP-om već je krenula u proces lobiranja prema zastupnicima u Evropskom parlamentu", napomenuli su.
Mišljenja su da ovakva situacija odgovara SNSD-om koaliconim partnerima na državnom nivou SDA-u i HDZ-u.
"Nesporno je da i Dodik i njegovi poslušnici znaju da su počinili neustavan čin, zbog čega su i odgodili primjenu ovog zakona na šest mjeseci, kada se tek može pokrenuti postupak pred Ustavnim sudom. Računaju da će pokretanje postupka u aprilu iduće godine biti idealna izborna platforma za SNSD, što istovremeno odgovara i njegovim koalicionim partnerima HDZ-u i SDA-u. Iz tih razloga Tužilaštvo Bosne i Hercegovine treba upotrijebiti svoje ovlasti sada - djelujući u skladu s Poglavljem 16 Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kako bi teme od interesa za sve građane Bosne i Herceogvine, a ne one koje Dodiku odgovaraju, dominirale u toj kampanji", zaključili su u Našoj stranci.
Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske je ranije danas tijesnom većinom podržala formiranje entitetske agencije za lijekove. Ovu odluku podržala su 43 poslanika, što je jedan više od potrebne većine, dok su dva poslanika bila suzdržana. Opozicija nije prisustvovala glasanju, jer je bila protiv ove odluke.
Ovim činom je narušena nadležnost državne vlasti, jer već postoji Agencija za lijekove Bosne i Hercegovine. Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik (SNSD) je najavio da će ovakva odluka biti donesena. Osim toga, obećao je da će se formirati entitetska vojska te da će SIPA-i i Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) biti uskraćeno djelovanje u Republici Srpskoj.
Povratak nadležnosti, kako to Dodik naziva, je usljedio zbog nezadovoljstva odlukom bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka da nametne zakonsku zabranu negiranja genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina te odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da je šumsko područje u ovom entitetu u vlasništvu države.