Analiza trenutnog stanja
36

NES smatra da o izbornim reformama moraju odlučivati sve stranke: Aktuelna vlast uzurpira to pravo

S. Š.
Sjednica Predsjedništva NES-a u Cazinu
Sjednica Predsjedništva NES-a u Cazinu
Glavni odbor Narodnog evropskog saveza Bosne i Hercegovine (NES BiH) zasjedao je danas u Cazinu. Na sjednici je analizirana aktuelna politička situacija, nakon čega su usvojeni određen i zaključci.

Na sjednici je zaključeno da NES, kao politička partija, koja cijeni demokratske vrijednosti kojima se država približava, kao i težnji kao euroatlanskim integracijama, radi i na ispunjenju dva najvažnija vanjskopolitička cilja BiH, a to su: punopravno članstvo u Evropskoj uniji i punopravno članstvo u NATO savezu.

Nadalje, odlučeno je da NES BiH podržava učešće u uspostavljenim skupštinskim većinama i izvršnoj vlasti na kantonalnom nivou te obavezuje sve članove, zastupnice i zastupnike NES-a BiH u zakonodavnim i izvršnim tijelima na aktivno djelovanje u skladu s utvrđenom politikom, interesima i ciljevima NES-a BiH kako bi rezultat rada i političkog djelovanja bio prepoznatljiv, vidljiv i od općeg interesa za sve naše građanke i građane.

Također, NES smatra da je nametanje imenovanja sastava Vlade Federacije Bosne i Hercegovine od strane visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu kao i potvrđivanje takvog sastava od strane parlamentarne većine Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine suprotno principima i praksi parlamentarne demokracije.

Smatraju da je time značajno narušen integritet Ustava Federacije Bosne i Hercegovine i ustavni postupak kojim je propisan način imenovanja i potvrđivanja Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. Dodaju kako je jednokratnim rješenjem oktroisan sastav Vlade Federacije Bosne i Hercegovine diskriminiranjem i potpunim isključivanjem iz ustavnog postupka potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine iz bošnjačkog konstitutivnog naroda čime je narušen ustavni princip ravnopravnosti.

Glavni odbor Narodnog evropskog saveza BiH smatra potpuno pogrešnim postupak i način pripreme izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, kako su to dogovorili predsjednici stranaka koje čine vlast na državnom nivou: Dodik, Čović i Nikšić na sastanku koji je održan u Mostaru početkom ovog mjeseca.

Smatraju da je time vaninstitucionalno, netransparentno i suprotno dosadašnjoj praksi i Političkom sporazumu o principima za osiguranje funkcionalne BiH koja ostvaruje iskorake na evropskom putu, a koji je prihvaćen od većine lidera političkih stranaka zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini BiH prije godinu dana u Briselu, nastoje uzurpirati pravo i spriječiti učešće svih relevantnih sudionika u najavljenoj izbornoj reformi.

U tom kontekstu Glavni odbor Narodnog evropskog saveza BiH smatra da je u postupku izborne reforme neophodna uključenost svih predstavnika političkih stranaka koje su zastupljene u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, da se svi postupci moraju voditi transparentno u institucijama i zakonodavnim organima BiH, te da se ista provodi u mjeri i na način kako bi se osigurala potpuna usklađenost sa odlukama Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, preporukama Venecijanske komisije i preporukama OSCE/ODIHR-a i GRECO-a.

Glavni odbor NES-a BiH smatra da potrebnu izbornu i ustavnu reformu Bosna i Hercegovina mora izvršiti na osnovu svojih preuzetih obaveza iz Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije te zabraniti i ukinuti rasnu diskriminaciju u svim njenim oblicima i garantirati pravo svakome na jednakost pred zakonom bez obzira na rasu, boju ili nacionalno ili etničko porijeklo, naročito u pogledu uživanja političkih prava, prije svega prava učešća na izborima, prava glasa i kandidature prema sistemu općeg i jednakog prava glasa.

Glavni odbor NES-a BiH smatra da se ustavna i izborna reforma mora provesti u skladu s Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, jer je ista i sastavni dio Ustava, a što je utvrđeno članom 2/2 Ustava Bosne i Hercegovine, gdje se daje prednost nad svim ostalim zakonima.

Glavni odbor NES-a BiH potvrđuje stav da se pitanje državne imovine Bosne i Hercegovine mora rješavati na državnom nivou te u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH kojim je utvrđeno da Republika Srpska, odnosno bosanskohercegovački entiteti, nema ustavnu nadležnost za reguliranje pravne materije koja je predmet Zakona o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske, te da je to, u skladu s članom Ustava BiH, nadležnost BiH.