Izglasan zakon
64

Novi Travnik je danas dobio status grada odlukom Doma naroda Parlamenta FBiH

FENA
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je zakon kojim se općini Novi Travnik dodjeljuje status grada. Statut Grada Novi Travnik mora se u narednom periodu uskladiti sa Ustavom Srednjobosanskog kantona.

Zastupnici Doma naroda PFBiH po skraćenom postupku razmatraju Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom, čime se rješava problem upravljanja deponijom, a definirane su i kaznene odredbe za prekršioce.

Uređuju se uvjeti za određivanje odlaganja otpada na deponije, način, postupci kontrole, praćenja i nadzora, kao i ostali tehnički uvjeti, uvjeti rada za odlagališta otpada, način i uvjeti odlaganja otpada, zatvaranje deponije kao i definisanje osoba na koje će se primjenjivati ovaj propis - sve vlasnike, odlagatelje, operatere, proizvođače i sva fizička i pravna lica koja u sklopu svoje djelatnosti vrše odlaganje otpada.

Predviđaju se i kazne, te će se novčanom kaznom od 10.000 KM do 20.000 KM kazniti za prekršaj svako pravno lice, a u ponovljenom prekršaju novčanom kaznom u iznosu od 15.000 do 25.0000 KM ako ne pribavi dozvolu za aktivnosti upravljanja otpadom ili krši uvjete propisane u dozvoli, te ukoliko ne upravlja posebnom kategorijom otpada i transportuje otpad tako da može izazvati zagađenje okoliša, ali i ukoliko vrši prekogranični promet otpada.

Za nepropisno odlaganje otpada kaznit će se i fizička lica kaznom od 500 KM do 2.000,00 KM, a u ponovljenom prekršaju novčanom kaznom u iznosu od 3.000 KM do 5.000 KM.

Zakonom je izvršena i dopuna tako da je uvršten pojam cirkularne ekonomije koja kao ekonomski model promovira održivo iskorištavanje resursa putem smanjenja otpada, recikliranja, obnavljanja i ponovne upotrebe materijala i proizvoda, a koja ima u fokusu da se vrijednost proizvoda, materijala i resursa održava što je duže moguće te da se otpad i gubici svedu na najmanju moguću mjeru.

Zakon o upravljanju otpadom donesen je s ciljem institucionalnog uređenja sektora upravljanja otpadom i izrade podzakonskih, odnosno provedbenih propisa, kako bi se u što većoj mjeri izvršilo usklađivanje zakona sa zakonodavstvom Evropske unije. Izmjenama i dopunama Zakona precizirane se oblasti upravljanja otpadom.