Obilježen Međunarodni dan Roma: Nastaviti zajednički raditi na rješavanju problema
Ovaj događaj organizirali su Odbor za Rome pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH i OSCE Misijom u BiH.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić je tom prilikom kazao da Ministarstvo, usvajanjem budžeta, svake godine izdvaja oko dva miliona KM za tu populaciju u BiH, plus druge humanitarne organizacije i druge fondacije koje osiguravaju novac za njih.
Dodao je da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice značajno ulaže sredstva u infrastrukturu - od asfaltiranja njihovih mahala do obnove kuća.
Po njegovim riječima, za zdravstvo se odvaja oko pola miliona KM svake godine i "to je jedan od značajnijih projekata u Ministarstvu, gdje domove zdravlja u BiH obezbjeđujemo sa novom opremom".
"Romska populacija učestvuje zajedno sa domom zdravlja u predavanju projekata i osiguravamo ta sredstva da bi se kupila nova oprema za bolju prevenciju i bolje liječenje", naveo je Hurtrić, te dodao da su u posljednje dvije-tri godine sredstva dobili: Sapna, Kalesija, Gračanica, Tuzla, Konjic, Doboj.
Oni su kupili opremu koja će poboljšati prevenciju i liječenje.
"Mnoge općine su dobile sredstva i za obnovu kuća - Teslić, Visoko, Jajce, Bijeljina. Transparentno trošenje sredstava je nešto što, ne mogu reći da zadovoljava potrebu ljudi u dovoljnoj količini, ali pokušavamo što više općina da obuhvatimo", kazao je Hurtić.
Napomenuo je da su u budžetu za 2024. godinu dali oko 100.000 KM Gradu Prijedoru, koji će uraditi obnovu nekoliko stambenih jedinica. Dodao je da će se to desiti i u romskom naselju u Kiseljaku, kojima je također dodijeljeno oko 100.000 KM, za legalizaciju i obnovu kuća velike romske populacije koja živi u Kiseljaku.
"Imamo još u sklopu Ministarstva novac za obrazovanje i to je nešto na šta smo ponosni. Pozivam nadležne koji odlučuju o budžetu da se za ovu populaciju poveća budžet", kazao je Hurtić.
Predsjedavajući Odbora za Rome pri Vijeću ministara BiH Nedžad Jusić je kazao da je 8. april jedan od najvažnijih datuma za Rome širom svijeta, jer je 1971. godine održan prvi Kongres Roma u Londonu, gdje su Romi intelektualci započeli borbu za ostvarivanje osnovnih ljudskih prava Roma.
"Ukoliko se vratimo unazad, Romi mogu biti djelimično zadovoljni da je napravljen pomak kada je u pitanju zaštita osnovnih ljudskih prava za Rome, ali ne smijemo stati na tome da smo u potpunosti riješili određene probleme Roma. Moramo i dalje raditi zajedno, kako institucije tako i romski nevladin sektor, da rješavamo određene probleme", istaknuo je Jusić.
Podsjetio je da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH od 2008. godine aktivno radi na inkluziji Roma u BiH, te da je od tada dosta učinjeno za romsku populaciju.
"Ali smatram da je nedovoljno učinjeno u pogledu obrazovanja Roma. Romi su na jednoj od sjednica Odbora za Rome zaključili da je obrazovanje prioritet za Rome u BiH. Moramo svi raditi na tome da se što veći broj Roma i Romkinja obrazuje", naveo je Jusić.
Dodao je da je dobro što se uključilo sve više mladih Roma i Romkinja, kao i romske ženske nevladine organizacije, kojima daju punu podršku za nastavak aktivnosti, kako bi zajedno kreirali bolju budućnost.
"Zajedno trebamo raditi, ne smijemo ni po koju cijenu raditi odvojeno i kreirati politike za Rome bez Roma. Imamo u BiH aktivnosti koje zajedno radimo - Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, niži nivoi vlasti, posebno lokalne zajednice, zajedno sa Romima i to je dobro. Moramo tako nastaviti, jer samo na taj način ćemo lakše prevazići probleme koje imaju Romi i Romkinje u BiH", kazao je Jusić.
Osvrnuo se i na zastupljenost Roma u zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti.
"Nažalost Roma tu nema ili ima izuzetno malo na lokalnom nivou. Moramo raditi na tome da Romi budu zastupljeni na svim nivoima, jer su i Romi građani BiH i želimo da imamo ista prava kao i iste obaveze", zaključio je Jusić.
Govoreći o tome koliko Roma živi u BiH, Jusić je iznio nekoliko podataka.
"Prema zvaničnim podacima iz 2013. godine, prema popisu stanovništva, evidentirano je oko 13.000 Roma, što ne odgovara stvarnom stanju. Prema informacijama s kojima raspolažu romske nevladine organizacije, to je između 70.000 do 80.000. Međunarodne organizacije pretpostavljaju da ima oko 50.000, dok prema nekim mojim informacijama Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice se pretpostavlja da Roma ima oko 40.000 u BiH", kazao je Jusić.
Šefica Odjela za ljudska prava Misije OSCE-a u BiH Esther García Fransioli je kazala da pozicija Roma ostaje jedan od ključnih prioriteta OSCE-a uopšte i Misije OSCE-a u BiH.
"OSCE-ovim Akcionim planom za poboljšanje situacije u kojoj se nalaze Romi i Sinti se naglašava predanost naših država članica u osiguravanju ravnopravnog i svrsishodnog učešća u društvu. Dok obilježavamo ovaj važan dan, podsjetimo se naročito toga da se Romkinje i dalje suočavaju sa višestrukim i međusobno isprepletenim oblicima diskriminacije, uključujući nasilje u porodici, maloljetničke i prisilne brakove, ograničeni pristup ključnim uslugama i povećanu podložnost trgovini ljudima", istaknula je Fransioli.
Dodala je da ovi izazovi, zajedno sa svim drugima s kojima se romska zajednica svakodnevno suočava, zahtijevaju naš hitan i kolektivan odgovor.
"Misija OSCE-a u BiH ostaje predana pružanju podrške svim nadležnim tijelima vlasti i pojedincima u unapređenju prava Roma u državi, kao i osiguravanju da društvo bude oslobođeno diskriminacije", kazala je Fransioli.
Devetnaestogodišnja učenica Srednje medicinske škole u Tuzli Adela Petrović je kazala da predstavlja neformalnu grupu "Snaga mladih Romkinja" i dolazi sa željom da motivira sve mlade Rome i Romkinje i poruči im da se sve može postići kada za to postoji volja i želja.
"Najvažnije je da se potrudimo i možemo ostvariti sve što želimo. Smatram da je obrazovanje najvažnije, jer svi problemi sa kojima se Romi i Romkinje susreću - diskriminacija, stereotipi, sve to dolazi iz nepoznavanja, a to možemo suzbiti najviše time što ćemo se obrazovati. Obrazovanje je nešto što je ključ samog uspjeha", poručila je Petrović.