Danas je tim povodom na spomen-česmi u Stupnom Dolu položeno cvijeće i upriličen obilazak mezarja u selu. Tokom krvavog pohoda jedinica Apostoli i Maturice HVO-a iz Kiseljaka stradalo je sedamnaest žena, petero djece, kao i veći broj staraca. Jedanaest osoba je živo zapaljeno. Najmlađa ubijena je bila dvogodišnja Sabina Likić. Ubijeni su i trogodišnjaci Indira Žutić i Enis Likić, ali i 74-godišnji Salih. Spaljeno je 58 kuća i mjesna džamija. Selo je potpuno uništeno.
Intoniranjem himne, čitanjem imena ubijenih i polaganjem cvijeća i obilaskom mezarja veliki broj članova porodica žrtava, građana Stupnog Dola, ali i Vareša i ove godine se prisjetio svojih najmilijih.
Vjera u pravdu i nada u bolje sutra
Načelnik općine Vareš Avdija Kovačević poručio je da su se okupili kako bi se još jednom sjetili ubijenih stanovnika Stupnog Dola i Vareša.
"Naše ubijene sestre, majke, kćeri, djedovi, braća i očevi, nevino ubijena djeca, danas su u našim mislima i molitvama, a naše najdublje suosjećanje je s njihovim najbližima, s njihovim porodicama, komšijama i prijateljima. Želimo jasno i otvoreno kazati, bez obzira što je naša tuga zbog ratnog zločina neprebolna, naša nada u bolji život, dobre komšijske odnose i posebno pravdu i pravičnost je vječna i živjet će do sudnjeg dana", istakao je Kovačević u obraćanju na komemoraciji.
Poručio je kako "nećemo tražiti osvetu jer bi tada bili isti kao zločinci, ali ćemo tražiti pravdu, posebno pravdu za žrtvu, za sve žrtve Stupnog Dola i Vareša" i dodao kako se zločin može oprostiti, ali "nema niko pravo da zaboravi jer se zaborav skupo plaća".
U ime člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, njegov savjetnik Dževad Mahmutović je kazao kako nevino ubijeni mještani Stupnog Dola, ali i drugi zločini počinjeni u BiH tokom rata 1992.-1995. nisu i nikada neće biti zaboravljeni.
"Brinemo se i nastavit ćemo da vodimo računa o porodicama ubijenih. To je naš stalni zadatak. Naša nas vjera uči da je ubistvo jednog nevinog čovjeka kao ubistvo cijelog čovječanstva. Onda to znači da je samo u jednom danu, prije 22 godine, na ne tako velikom prostoru, ovdje u Stupnom Dolu, cijelo čovječanstvo pobijeno 38 puta", napisao je u poruci Izetbegović.
Član Predsjedništva BiH je u poruci koju je pročitao Mahmutović napisao i da je zločin u Stpnom Dolu, po načinu izvršenja, jedan od najmonstruoznijih, gdje u žrtve opljačkane, ubijene i mnogi od njih živi zapaljeni.
"Za ovaj zločin procesuirani su Ivica Rajić, Dominik Ilijašević Como i Miroslav Anić, kao i šestorica političkih i vojnih vođa samoproglašene Herceg-Bosne. Vjerujem da niste, a nismo ni mi zadovoljni ovom činjenicom, ali ćemo učiniti sve da pred lice pravde budu izvedeni svi oni koji su počinili i ovaj, ali i druge zločine širom BiH. Zločin ne zastarijeva", navedeno je u poruci.
Glavni imam Medžlisa IZ Vareš Sadžid ef. Ramić poručio jeda je "veoma teško govoriti na mjestu poput ovog".
"Ovo što se ovdje desilo, ostalo je zapisano i neće se zaboraviti", poručio je Ramić.
Sead Likić, mještanin Stupnog Dola koji se na dan zločina 1993. godine nalazio u selu, kazao je kako je izgubio veliki broj rođaka.
"Tog sam jutra bio na straži. Došao sam kući oko sedam, doručkovao, a napad je krenuo oko osam. Prvo sam izvukao roditelje u sklonište. Svi smo gledali da izvučemo porodicu i živu glavu", prisjetio se Sead.
Kako da nakon što je odveo roditelje do skloništa, Stupni Do je već gorio.
"Bio je opći metež. Ne znaš gdje ideš i šta radiš", prisjetio se Sead dodavši da su većina poginulih tog dana bili civili.
Ubijali, a potom žrtve spaljivali na njihovim ognjištima
Halid Likić, stanovnik Stupnog Dola i predsjednik Mjesne zajednice, podsjetio je kako je danas održan i Marš mira trasom spasa u kojem je učestvovalo oko 70 ljudi.
"Ovom trasom sam se prije 22 godine sa ostalim stanovnicima izvukao sa svoje dvoje maloljetne djece i nesposobnom majkom", kazao je Halid Likić dodavši kako se na dan napada koji je počeo u 8,10 sati ujutro izvukao samo zato što je bolje poznavao teren od napadača iz HVO-a.
"Na sve živo na što su naišli pobili su, zaklali, silovali i opljačkali. Kada su ušli u selo nisu birali da li je to dijete od 2,5 godine Sabina Likić ili Salih Likić, koji je imao 73. Nisu birali ciljeve i žrtve. Kada su mislili da su sve pobili onda su te iste žrtve bacili na zgarišta kuća koje su zapalili da bi prikrili svoje zločine", poručio je Halid.
Vojnici HVO-a su prisilili Bošnjake da izađu iz svojih domova. Potom su ih opljačkali te samovoljno smaknuli muškarce, žene i djecu. Međunarodni krivični sud za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji osudio je 2006. zapovjednika HVO-a Ivicu Rajića na 12 godina zatvora zbog zločina i kršenja Ženevskih konvencija u Stupnom Dolu. On je, naime, priznao krivnju za sudjelovanje u napadu na Stupni Dol.
Za zločine nad Bošnjacima u Stupnom Dolu je proglašen krivim i Dominik Ilijašević Como koji je dobio 15 godina zatvora. Miroslav Anić, zvani Firga, 2011. godine je pred Sudom BiH osuđen na 15 godina zatvora.