U obilježavanju petogodišnjice, danas je potpisan ugovor o novčanoj donaciji za opremanje učionice i pohađanje stranih jezika djeci bez roditeljskog staranja u Domu na Bjelavama. Ugovor su potpisali direktorica te javne ustanove Belma Ahmagić i mutevelija (upravnik) Vakufa Faruk Čurčić.
U proteklih pet godina, od vakufskog novca izdvojeno je 143.000 KM za donacije i stipendije, osim što su, kao što nalaže osnivačka vakufnama, opravljene i održavane četiri džamije - dvije u Sarajevu, jedna u Livnu i jedna kod Travnika, te izdvajano za razne vidove pomoći - za informatičku opremu školama i mektebima, za igraonice djeci bez roditeljskog staranja, stomatološku opremu ljekarima bivšim studentima, medicinsku opremu Roditeljskoj kući.
Vakuf će i dalje izvršavati obaveze - nastaviti stipendiranje, održavati četiri džamije i davati donacije za obrazovanje i djecu, rekao je sadašnji mutevelija.
Čurčića vakuf, jedan od porodičnih (evladijet) vakufa, osnovao je u Sarajevu hadži Salih-aga Čurčić 28. novembra davne 1736. godine. Osnivačka imovina su bili: novac, porodična kuća-konak i miljać u Jahja-pašinoj mahali te han, karavan-saraj u imaretskoj čaršiji.
U dokumentu o osnivanju, Vakufnami, za prvog muteveliju osnivač je odredio starijeg sina Jašer Sadika, "a poslije njega, tu dužnost obavljaće njegova djeca i unučad dok ne izumru".
Salih-aga je rođen u Budimu (Mađarska). Porijeklom je iz Livna, odakle je s porodicom došao u Sarajevo 1696. sa sinom Jašer Sadikom i bratom hadži Hasanom. Umro je 1739. i ukopan u haremu Jahja-pašine džamije u Sarajevu, obnovljene 1698. nakon rušenja i paljevine u prodoru vojske Eugena Savojskog u Bosnu 1697. Narod je ovu bogomolju nazvao Čurčića džamija.
Danas je Vakuf te porodice jedna od rijetkih takvih zadužbina jer se većina porodičnih vakufa ugasila vremenom.
Val nacionalizacije, pretvaranja privatne imovine u društvenu, zahvatio je Čurčića vakuf 1958., a zbog podizanja današnjeg kompleksa Gazi Husrev-begove biblioteke na dijelu njegove imovine, na osnovu sporazuma osnivačevih potomaka s Islamskom zajednicom, sve što je nova gradnja "pritisla", vraćeno je, "kvadrat za kvadrat". Umjesto srušenih dućana, izgrađeno je zamjenskih deset - pet "unutrašnjih" i pet izvan objekta. Činom njihove predaje Vakufu 26. novembra 2013., stvoreni su uvjeti za obnovljeno djelovanje zadužbine Salih-age Čurčića u skladu s njegovom vakufnamom i zakonskim mogućnostima.
Prihodi od izdavanja dućana i danas se daju za obrazovanje, jednu od bitnih stavki iz Vakufname. Salih-agini potomci odriču se dijela novca koji bi mogao pripasti i njima, kad bi htjeli, te ulažu u razne donacije i stipendije.
Vakufnama se i danas provodi doslovno i osnovni cilj je očuvan, tvrdi prvi čovjek Vakufske direkacije u Sarajevu Senajid Zaimović: podržava se obrazovanje mladih, održavaju džamije, korist ima šira društvena zajednica - a onaj ko čini dobro, lijepo se osjeća.