Namještanje za 7 firmi
3

Objavljujemo šemu po kojoj je vršena pronevjera 1,2 miliona KM na Birou u Tuzli

A. K.
Sjedište Službe za zapošljavanje TK (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Sjedište Službe za zapošljavanje TK (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Bivša vršiteljica dužnosti direktorice Službe za zapošljavanje Tuzlanskog kantona Fatima Budić puštena je na slobodu, nakon saslušanja u Kantonalnom tužilaštvu u Tuzli, dok je za njenog kolegu Šemsudina Hasanovića predložen pritvor. Oni se sumnjiče za zloupotrebu 1,2 miliona KM.
Naime, postupajući tužilac je Kantonalnom sudu Tuzla stavio prijedlog za određivanje mjere jednomjesečnog pritvora za odgovornu osobu u Službi za zapošljavanje TK 33-godišnjeg Šemsudina Hasanovića iz Srebrenika zbog postojanja osnovane sumnje da je kao saučesnik počinio krivično djelo zloupotreba položaja i ovlaštenja u pokušaju.

Istraga za isto krivično djelo je otvorena i protiv bivše v.d direktorice službe 34-godišnje Fatime Budić iz Sapne, koja je ispitana u tužilaštvu i u odnosu na koju će se istraga također nastaviti.

"Oni su osumnjičeni da su od augusta do novembra 2022. godine, Budić kao vršiteljica dužnosti direktorice, a Hasanović kao šef odjeljenja za opće i pravne poslove u službi, iskorištavali svoj položaj u okviru realizacije programa 'Posao za sve 2022, vezan za sufinansiranje poslodavaca za zapošljavanje 200 osoba sa evidencije nezaposlenih u ukupnoj vrijednosti 1.200.000 KM i pogodovali određenom broju firmi koje u skladu sa kriterijima programa nisu bile na listi prioriteta za odobravanje novčanih sredstava za prijem osoba sa evidencije nezaposlenih", kazao je glasnogovornik Tužilaštva TK Admir Arnautović.

Kako je nastavio, nakon objave poziva za poslodavce za prijavljivanje u okviru spomenutog programa, među ostalim članovima, Budić je imenovala i Hasanovića kao člana komisije za utvrđivanje liste poslodavaca koji ispunjavaju uslove ( prioritetni su bili oni sa pokrenutim poslovima u skorije vrijeme) te liste firmi "na čekanju" i onih koje ne ispunjavaju uslove.

"Nakon što su liste sačinjene i dostavljene direktorici od članova komisije, umjesto da u okviru svojih nadležnosti donese konačne liste za raspodjelu sredstava poticaja, Budić je ovlastila Hasanovića da to uradi umjesto nje", dodao je Arnautović.

Tako je Hasanović, kako tvrde iz tužilaštva, bez znanja ostalih članova komisije, na listu poslodavaca koji ispunjavaju uslove, sa liste za čekanje i koji nisu bili na listi prioriteta, stavio sedam firmi za odobravanje sredstava za prijem ukupno 39 radnika (među njima i dvije javne ustanove i nekoliko firmi iz Srebrenika), a deset poslodavaca koji su bile na listi koje ispunjavaju sve kriterije je prenio na listu za čekanje.

"Na taj način, u okviru ovlaštenja koje je na Hasanovića prenijela v.d direktorica, su pokušali pribaviti imovinsku korist za sedam poslodavaca u iznosu od 243.000 KM te su oštetili deset poslodavaca koji su bili na listi prioriteta. Sa ovim firmama su zaključeni ugovori za prijem zaposlenika, ali je realizacija spomenutog programa poticaja za zapošljavanje obustavljena kada su MUP TK i Tužilaštvo počeli s istražnim radnjama", precizirao je Arnautović.

Nakon kriminalističke obrade MUP TK je osumnjičene jučer predao u nadležnost Tužilaštva te su ispitani i donesena je naredba o provođenju istrage.