Obradović o deponiji pored pećine Badanj: Stolac ne može biti grad dok god uništava svoja bogatstva
Opština Stolac već duže vrijeme deponuje smeće u neposrednoj blizini nacionalnog spomenika a treba istaći da se u blizini deponije nalaze i dva prirodna izvora vode – Jama i Zilino vrelo, koje se ulijevaju u rijeku Bregavu. Ovi izvori se takođe nalaze u zaštitnom pojasu spomenika, što znači da deponija ne ugrožava samo nacionalni spomenik države Bosne i Hercegovine nego i čitav ekosistem ovog dijela toka rijeke Bregave.
Obradović navodi kako sama Odluka o proglašenju Arheološkog područja Badanj u Borojevićima kod Stoca izričito obavezuje sve nivoe vlasti u Federaciji da se suzdrže od poduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti nacionalni spomenik ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu i rehabilitaciju. Inicijativa traži od Federalne uprave za inspekcijske poslove da izvrši nadzor i poduzme sve potrebne mjere da se zaštite nacionalni spomenik Badanj i ekosistem rijeke Bregave.
"Načelnik opštine Stolac Stjepan Bošković je podnio inicijativu da Stolac dobije status grada pozivajući se na njegovo bogato kulturno-historijsko naslijeđe, a u praksi je uništio Stari grad, uništio nekropolu Radimlja, a ovom deponijom uništava i nacionalni spomenik Badanj i ekosistem Bregave. Sa takvim odnosom prema baštini, Stolac ne zaslužuje status grada", istaknuo je Obradović.