Iz tog razloga iniciraju i naglašavaju, nadležnim organima u BiH, značaj dokazivanja odgovornosti za svaki, pa i taj propust rada u građevinarstvu.
Istovremeno, ističu da nisu saglasni i ne smatraju osnovanim generaliziranje poslovanja u građevinarstvu Bosne i Hercegovine, koje danas, samo u Federaciji BiH, na gradilištima upošljava oko 10.000 radnika.
Smatraju da narušavanje imidža građevinarstva kao struke, i upućivanje na kolektivnu odgovornost u ovom slučaju, nije opravdano.
U konkretnom slučaju nesreće na Marijin Dvoru, stav Odbora građevinara PK FBiH je da što hitnije budu utvrđeni uzroci nesreće i odgovorni za nju, ali ne smatraju neophodnim postupak lišavanja slobode vlasnika, direktora i šefa gradilišta kompanije, izvođača radova, za koje tvrde da su u ovom slučaju pokazali visok stepen kooperativnosti i saradnje u istrazi i stavili se na raspolaganje u istrazi, te i u ovim teškim momentima iznašli načina da pruže podršku porodicama nastradalih.
"Naša želja je da se niti ova, niti nedavna nesreća u rudniku s gubitkom pet života, nikada ne ponovi", saopćeno je iz Odbora građevinara Privredne komore FBiH.