Odraz Palestine i Izraela u BiH: Između zastave i inat politike
Posljednji sukob u Izraelu, odnosno vojni napad izraelske vojske na područje Palestine, konkretno Pojasa Gaze i stradanje velikog broja nedužnih prije svega palestinskih građana inspirisao je i reakcije iz BiH. Većinski, građani kao i u godinama iza nas podržavaju slabije, a to je u ovom slučaju Palestina - vječna muka i patnja islamskog svijeta, gdje na ispitu padaju upravo islamske zemlje.
Kao po nepisanom pravilu, dok slušamo moralne lekcije, uvijek pobijedi neki skriveni interes. I nakon što su Sarajevo, ali i Mostar i neki drugi bh. gradovi projektovali palestinsku zastavu u znak podrške, nekoliko dana kasnije stigao je inat odgovor iz RS-a. U Banjoj Luci, na zgradi sjedišta entiteta projektovana je zastava Izraela, a isto je učinjeno i u Trebinju. Obrazloženje je bilo da se radi o podršci jevrejskom narodu zbog eskalacije sukoba.
Prvo pitanje koje se nametnulo je, a gdje je logika. Naime Izrael je prije nekoliko mjeseci zvanično priznao Kosovo kao nezavisnu državu, a Kosovo je u Jerusalemu otvorilo svoju ambasadu. Zašto onda vlast u RS-u otvoreno podržava Izrael, a paralelno žestoko brani Kosovo i svetinje na Kosovu odbijajući svaku pomisao da je to nezavisna država. Šta je to nego politika inata, dodvoravanja i vjerovatno političke nepromišljenosti.
Zanimljivo je to i u kontekstu odnosa iz prošlosti. Titova Jugoslavija je otvoreno stajala na strani Palestine. Još 1971. Palestinska oslobodilačka organizacija je imala svoj ured u Beogradu, koji je imao i neku vrstu neformalne ambasade. Jugoslavija je Palestini pružala razne vrste pomoći, od diplomatske promocije u svijetu, preko stipendiranja studenata, medicinske pomoći pa i naoružanja. Jugoslavija je trebala posredovati i kod velikih sila promovirati palestinske interese i pozicije.
Danas, pak neki drugi pristup i politika. Današnje stranke u BiH će dozvoliti da zarad svjetskih problema same sebi skaču u stomak i sebi otežavaju svoje odnose. A ovdje se politika ne vodi smisleno, strateški i s kritičkim promišljanjem. Ovdje se vodi politika inata, pa makar bila i na vlastitu štetu.