Održan prvi sastanak Komisije za izradu nacrta zakona o dualnom obrazovanju
Ova aktivnost je važan korak u procesu reforme srednjeg stručnog obrazovanja i obuke u Kantonu Sarajevo, a Ministarstvo je preuzelo ulogu nosioca cjelokupnog procesa, saopćila je kantonalna Služba za protokol i press.
Cilj sastanka bio je analiza prijedloga i primjedbi dostavljenih u periodu javnih konsultacija održanih tokom decembra. U tom periodu, 20 institucija, ustanova, organizacija i pojedinaca dostavilo je njihove sugestije na predloženi nacrt zakona, što jasno ukazuje na visok stepen zainteresovanosti javnosti i stručne zajednice za unapređenje dualnog obrazovanja.
Komisija je zadužena da na osnovu analize i obrade pristiglih sugestija, eventualno uvrsti prihvatljive prijedloge u postojeći tekst te predloži finalni nacrt zakona ministrici za odgoj i obrazovanje na razmatranje i daljnje postupanje.
Nakon što Komisija završi svoj rad, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje će upriličiti javnu prezentaciju rezultata. Bit će predstavljeno šta je iz javnih konsultacija prihvaćeno, a šta nije, s detaljnim obrazloženjima. Javnost će o tačnom datumu i mjestu prezentacije biti blagovremeno obaviještena.
Ministarstvo zahvaljuje svim učesnicima u javnim konsultacijama za doprinos ovom značajnom procesu te ističe opredijeljenost za transparentan i inkluzivan pristup u izradi zakonskih rješenja koja će osigurati napredak obrazovnog sistema i podršku mladima u njihovom profesionalnom razvoju.
U izradi nacrta zakona o dualnom obrazovanju učestvovat će predstavnici Ministarstva privrede Kantona Sarajevo, Vijeća roditelja učenika osnovnih i srednjih škola KS, Zajednica srednjih škola, Udruženje poslodavaca KS, Privredna komora KS, Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja, Obrtnička komora KS, Sindikat srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture Bosne i Hercegovine, Kantonalni odbor Kantona Sarajevo, Koordinacioni odbor organizacija osoba s invaliditetom KS i Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS.
Dualno obrazovanje je moderni pristup srednjem stručnom obrazovanju, koji usklađuje obrazovne procese s potrebama tržišta rada, omogućavajući učenicima praktičnu obuku kod poslodavaca, uz istovremeno sticanje teorijskog znanja u školama. Usvajanjem zakona, Kanton Sarajevo bi značajno unaprijedio kvalitet stručnog obrazovanja stvarajući bolje šanse za zapošljavanje mladih, navedeno je u saopćenju.