Rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj kazao je da je današnji događaj univerzitetski i akademski doprinos obilježavanju sjećanja na holokaust, kao i podsjećanje na mračna vremena.
"Holokaust i fašizam koji su se dogodili u najgorem obliku nad pripadnicima jevrejskoj naroda i danas nalaze svoje mjesto nad drugim skupinama i narodima u svijetu", kazao je.
Poručio je da su uvijek spremni suosjećati i biti uz žrtve prošlosti kako se u budućnosti ne bi ponovile.
U okviru obilježavanja Dana sjećanja, u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu otvorena je i izložba "Konačno rješenje jevrejskog pitanja“ autora Elija Taubera, koji je kazao da će slična izložba biti otvorena i u Muzeju Jevreja 26. januara u Sarajevu.
"Obje izložbe imaju isti cilj, pokazati da se holokaust nije desio samo u koncentracionim logorima Jasenovc, Auschwitz i slično, već da je postepeno, donošenjem zakona i oduzimanjem ljudskih prava, u nekom trenutku postalo normalno odvesti Jevreja u koncentracioni logor", kazao je.
Tvrdi da u Sarajevu postoji mnogo primjera gdje su građani pokušali spasiti svoje komšije.
"Divna je stvar kada iz negativnog konteksta možemo govoriti o prihvatanju i rizikovanju vlastitog života za tuđi", istakao je Tauber.
Govoreći o konferenciji, smatra da nije bitno samo spominjati holokaust, da se on ne bi dogodio, već da se medijskim sredstvima utiče na mlade kako bi postali svjesni strahota genocida i holokausta.
"Društvo treba odgojiti mlade koji će braniti svoju slobodu i ugrožene ljude", poručio je Tauber.
Direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu Rasim Muratović smatra da je “konačno jevrejsko pitanje” bilo kraj nade za sve evropske Jevreje.
Plan je bio, tvrdi, da se presele u Istočnu Evropu te da tamo rade u logorima ono što znaju, što je pretvoreno u koncentracione logore u kojima je ubijeno oko šest miliona Jevreja.
"Time su njihovi životi nestali u plamenu nacizma. Oko tri miliona Jevreja nema svoje grobno mjesto, jer su završili kao prah", naglasio je Muratović.
Generalna Ssupština Ujedinjenih nacija je rezolucijom usvojenom u novembru 2005. godine donijela odluku da se 27. januar proglasi danom sjećanja na sve žrtve holokausta.
Na okruglom stolu “Konačno rješenje jevrejskog pitanja“ između ostalih, učestvovali su i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, predsjednica Upravnog vijeća Spomen područja Jasenovac Nataša Mataušić te predstavnica Instituta za noviju istoriju Srbije Olga Manojlović.