Ombudsmeni u BiH: Trudnice koje žive u RS-u i rade u FBiH su imale problem s porodiljskim naknadama
Izvještaj je značajan jer su se mijenjali zakoni koji imaju značajan utjecaj na građane.
Jasminka Džumhur, ombudsmen za ljudska prava napomenula je da su zaprimili 2.794 žalbe, a najviše njih se odnosilo na kršenje ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, zatim povreda pravosuđa, kršenja prava djece i diskriminacije.
Žalbe o diskriminaciji su, navodi, sve kompleksije te se ovoj instituciji obraćaju advokati, institucije...
Potrebno usklađivanje sa EU standardima
Može se primijetiti napredak o provođenju Zakona o zabrani diskriminacije, ali se postavlja pitanje potrebe i jačanja kapaciteta pravosuđa i organa uprave.
Kada je riječ o zakonu o slobodi pristupa informacijama, potrebno je usklađivanje sa EU standardima. Upravo je ovaj zakon jedan od prioriteta za pridruživanje EU.
"Pravila o zaštiti podataka se tumače tako da štite privatne, a ne javne interese", navela je Džumhur.
Napominje i kako reforme u našoj zemlji često nisu u skladu sa međunarodnim standardima, a sve su češće i prostorno-urbanističke žalbe.
Različiti uslovi u entitetima
Posebno se u žalbama ističe zaštita majki i majčinstvo, kao jedna od ključnih obaveza naše zemlje u pogledu međunarodnih standarda.
Kako je navela Nives Jukić, ombudsmen za ljudska prava nije došlo do promjena u ovom sektoru.
Navela je primjer da je u RS-u osnov za primanje porodiljske naknade sjedište poslodavca, a u FBiH prebivalište porodilje.
Upućena je inicijativa da se ovo pitanje uskladi, ali nije došlo do realizacije. To znači da su nastali problemi za ostvarivanje naknade porodilja koje žive u RS-u, a rade u FBiH.
Jukić je izdvojila i manipulaciju djecom u postupcima razvoda kao čestu pojavu, ali i vršnjačko nasilje o čemu su dobili dosta prijava.