Pismo je poslano međunarodnim članovima Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Angeliki Nussberger, Helen Keller i Ledi Bianku, u kojem se pozivaju da, u skladu sa Ustavom BiH, podnesu ostavku i da na taj način olakšaju političkim prestavnicima entiteta i konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini ispunjavanje jednog od prioriteta za članstvo u Evropskoj uniji.
Pismo prenosimo u cjelosti:
“Poštovane sudije,
U Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji iz 2019. godine istaknuto je da bi se pregovori za pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji trebali otvoriti kada zemlja postigne potreban stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo, a posebno sa političkim kriterijumima iz Kopenhagena kojima se zahtijeva stabilnost institucija koje garantuju demokratiju i vladavinu prava, što zahtijeva poboljšanje zakonodavnog i institucionalnog okvira kako bi se osiguralo ispunjavanje 14 ključnih prioriteta.
Evropski savjet je u svojim zaključcima, usvojenim na sastanku održanom 14. i 15. decembra 2023. godine, naveo da će otvoriti pregovore o pristupanju sa Bosnom i Hercegovinom nakon što se postigne potreban stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo i pozvao je Evropsku komisiju da najkasnije u martu 2024. godine obavijesti Evropski savjet o ostvarenom napretku kako bi mogao donijeti odluku.
Jedan od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji se odnosi na reformu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, uključujući i rješavanje pitanja međunarodnih sudija i provođenja njegovih odluka. Kao što vidite postojanje međunarodnih sudija u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine predstavlja prepreku za dalje evropske integracije i za članstvo u Evropskoj uniji.
Nažalost ovaj prioritet nije moguće ostvariti, jer politički predstavnici entiteta i konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini ne mogu se dogovoriti o zamjeni međunarodnih sudija domaćim sudijama, što dovodi do nemogućnosti otvaranja pregovora za pristupanje Evropskoj uniji. S tim u vezi, sveukupna situacija proizašla iz evidentnog zastoja u evropskim integracijama Bosne i Hercegovine uzrok je stalne političke napetosti između entiteta i konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini.
Stoga vas pozivam da podnesete ostavku u skladu sa članom VI stav 1. tačka c) Ustava Bosne i Hercegovine i da na taj način olakšate političkim prestavnicima entiteta i konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini da lakše ispune ovaj prioritet i da svojim postupkom pomognete Bosni i Hercegovini da nastavi na svom putu evropskih integracija. Vaša ostavka bi pokazala da vam je stalo do Bosne i Hercegovine i da ne želite da budete prepreka njenoj evropskoj budućnosti."