Ovo su dva pravca u kojima bi Schmidt mogao djelovati: Presuda Ljubić i deblokada FBiH
Christian Schmidt danas vrši razgovore sa čelnicima parlamentarnih stranaka čime je definitivno potvrđeno da OHR ide u pravcu nametanja određenih odredbi zakona. Kako Klix.ba saznaje tehničke izmjene zakona će neminovno biti nametnute, međutim ni one neće u potpunosti riješiti sve detalje. Zakonske izmjene koje Schmidt planira donijeti odnose se na dio koji regulira formiranje, popunjavanje i izbor zamjenskih članova biračkih odbora. Sve druge detalje, ukoliko bi ih Schmidt i mijenjao teško bi se mogli implementirati do izbora 2. oktobra.
S druge strane najviše se raspravlja o političkom segmentu izbornog zakona koji se odnosi na popunjavanje Doma naroda FBiH. Istraga je objavila da u PIC-u ne postoji konsenzus među članicama u kojem smjeru bi te izmjene trebale ići te da se predlaže uvođenje tzv. cenzusa, odnosno da određeni kanton može dati delegate u Dom naroda FBiH iz reda konstitutivnih naroda kojih u tom kantonu ima u određenom procentu.
Ranije je Klix.ba došao do informacija da Schmidt nametanjem izmjena zakona planira riješiti pitanje presude "Ljubić", ali i pitanje deblokade FBiH, što bi u praksi značilo da više niko ne bi bio u mogućnosti blokirati formiranje naprijmer Vlade FBiH, što je slučaj posljednje 3,5 godine. Iz toga se može iščitati da bi Schmidt mogao ići u pravcu izalska u susret HDZ-u u pogledu presude "Ljubić", a da bi u drugom dijelu HDZ-u izbio opciju da kontroliše formiranje vlasti.
Tu i dalje ostaje otvoreno pitanje ovlasti Doma naroda, jer nije jasno da li bi Schmidt išao u pravcu reduciranja ovlasti tog zakonodavnog tijela.
Schmidt bi za nametanje zakona trebao dobiti podršku i američke ambasade, ali je važno kako će se postaviti ambasadori Njemačke, Velike Britanije i Turske. Potpuni konsenzus je teško očekivati.
Najizglednija opcija je da Schmidt u narednih desetak dana nametne tehničke izmjene izbornog zakona, a da u političkom segmentu ostavi prostor do marta naredne godine i najavi nametanje i tih odredbi ukoliko političke stranke same do tada ne pronađu rješenje. Druga opcija je da i te odredbe nametne u paketu sa tehničkim detaljima, ali da njihovo stupanje na snagu pomjeri za proljeće naredne godine.
Takav scenarij korespondira sa principima koji su dogovoreni u Briselu o tome da će se vlast na svim nivoima formirati najkasnije šest mjeseci od održavanja izbora.
Klix.ba saznaje da ove sedmice Schmidt ipak neće nametati izmjene izbornog zakona t ed abi se to moglo dogoditi naredne sedmice, s obzirom da do kraja ove sedmice ne može stići obaviti sve konsultacije.