Između ostalih, kao jednu od njih navodi to da predsjednik SDS-a Mladen Bosić nije želio da spriječi da se na dnevnom redu Kolegija Predstavničkog doma PSBiH nađe rezolucija o Srebrenici te da su Bosić i Pandurević na proširenom kolegiju glasali za stavljanje rezolucije na dnevni red.
Pandurević pojašnjava da je u skladu s Poslovnikom o radu Predstavničkog doma PSBiH to bila obavezna tačka dnevnog reda te da je Dodiku danas uputila pismo i zapisnik s proširenog kolegija, iz kojeg se vidi da nije bilo glasanja o rezoluciji, kao ni o ostalim tačkama dnevnog reda.
"Ne znam da li je Dodik svjesno izrekao ovu laž, ako jeste, onda to pokazuje koliko je velika kriza u RS-u, i koliko je derogirana funkcija predsjednika RS-a", kazala je Pandurević.
Na današnjoj pres-konferenciji u Istočnom Sarajevu pozvala je Dodika da objasni zašto na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH poslanici SNSD-a nisu glasali protiv izvještaja o radu Tužilaštva BiH, koje je, podsjeća, prošle godine uhapsilo 70 Srba i optužilo ih za ratne zločine.
Tužilaštvo BiH će, napominje, tokom naredne četiri godine uhapsiti još 600 Srba, a novac za zapošljavanje 13 novih tužilaca, kako je istakla, dao je Špirić.
S tim u vezi, pozvala je predsjednika RS-a da se informira "čime je Špirić ucijenjen i zašto je dao ovaj novac".
Prema njenim riječima još jedna laž Špirića je da Bosić želi korporaciju javnih RTV servisa, pojašnjavajući da po Zakonu o javnom RTV sistemu, korporaciju čine tri javna RTV servisa te da o tome može odlučivati isključivo RTRS, a niti jedan političar niti pojedinac.
Istakla je i pitanje reformske agende i kazala da nije istina ono što je Špirić rekao jučer u vezi s tim. Naime, ističe, reformsku agendu su na sastanku na Jahorini dogovorili premijerka RS-a Željka Cvijanović i ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija te su insistirali da što prije bude usvojena.
"Zatim je Cvijanović poručila predstavnicima EU da će to potpisati kada dobiju 37 miliona eura kredita koje je SDS osporio u parlamentu BiH. Onda su iz EU zvali SDS i tražili od nas da usvojimo i ratifikujemo taj sporazum o kreditu, kako bi ga Cvijanović potpisala", pojašnjava Pandurević.
Dodala je da ne zna kakav je sukob u pitanju, da li između Dodika s jedne i Cvijanović i Tegeltije s druge strane, ali da je to, u svakom slučaju, njihova stvar koju trebaju međusobno raščistiti.
U pogledu reformske agende, istakla je da je SDS protiv privatizacije Elektroprivrede, ali da između ostalog, podržava bolju saradnju s Europolom, poboljšanje borbe protiv kriminala i korupcije te ograničavanje plaća, moratorij na zapošljavanje u javnoj upravi i smanjenje broja zaposlenih.
To su, zaključila je, reforme koje su u interesu građana, i pozvala one koje ih ne podržavaju "da pogledaju gdje i kako živi njihov narod".