Parlament FBiH nastavio praksu neodržavanja sjednica, zastupnici negoduju
Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH u ovom mandatu održao je više vanrednih nego redovnih sjednica, odnosno 28 vanrednih i samo 26 redovnih sjednica. Posljednja redovna sjednica održana je 26. decembra 2017. godine, odnosno prije skoro šest mjeseci, dok je posljednja vanredna sjednica održana 17. aprila ove godine.
Podaci sa zvanične web stranice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH govore kako se ovaj organ vlasti u posljednje vrijeme najmanje bavi zakonodavnim aktivnostima. U dijelu predviđenom za aktuelnosti vezane za Parlament FBiH uglavnom se nalaze vijesti poput čestitke predsjedavajućeg Zastupničkog doma PFBiH Edina Mušića u povodu 1. maja i Vaskrsa, informacije da je Članovima Komisija za evropske integracije prezentiran Privremeni izvještaj Evropske komisije, sastanka Mušića s predsjednikom Skupštine Crne Gore u Podgorici, ali i prijem žena Romkinja kod potpredsjedavajuće Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Vesne Švancer.
Inače, Švancer je prošlog mjeseca uhapšena u policijskoj akciji Federalne uprave policije, a tereti ju se da je nevladnim organizacijama dodjeljivala novac iz grantova Parlamenta FBiH koji je dijelom preusmjeravan na njen račun. Švancer je i u januaru prošle godine na Općinskom sudu u Zenici osuđena na kaznu uvjetnog zatvora zbog krivičnog djela prevare.
Federalni parlamentarci već mjesecima negoduju zbog odnosa parlamentarne većine u FBiH, a koju čine SDA, HDZ BiH i SBB spram procesa u FBiH. Posebno im je sporna činjenica da veliki broj zakona "sakuplja prašinu" u ladicama Edina Mušića ili predsjedavajuće Doma naroda Parlamenta FBiH Lidije Bradare.
"I opet mjesec dana bez zasjedanja Zastupničkog doma Parlamenta FBiH. U FBiH, prema mišljenju i ponašanju koalicionog bratstva SDA-HDZ BiH, nema problema. Inače set antikoruptivnih zakona proslavlja četvrtu godinu sakupljanja prašine. Neka objasne zašto", napisao je na Twitteru zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Zukan Helez.
Analitičari već mjesecima upozoravaju kako se veći zamah u radu Parlamenta Federacije BiH definitivno ne može očekivati ni ove godine s obzirom na to da će u oktobru u našoj zemlji biti održani predsjednički i parlamentarni izbori.
Politička situacije je mnogo bolja u Parlamentarnoj skupštini BiH koja redovno održava sjednice uprkos nepostojanju parlamentarne većine u državnom parlamentu. Naime, vlast na državnom nivou, koju čine SDA, SBB, HDZ BiH i Savez za promjene trenutno u Zastupničkom domu PSBiH ima samo 18 ruku, dok opozicione političke stranke DF, HDZ 1990, SDP, SNSD, Nezavisni blok, DNS, BPS, A-SDA i nezavisni zastupnik Safer Demirović imaju čak 24 ruke.