Partizansko groblje u Mostaru ni godinu i po nakon devastacije nije sanirano, a sada mu se ne može ni prići
Dovoljno je na samom ulazu vidjeti nabacan građevinski materijal od radova koji se izvode na rekonstrukciji ulice i zatrpan prilaz kompleksu koji je bio među najljepšim u Jugoslaviji, da se jasno zaključi kako za nacionalni spomenik naše zemlje niko ne mari.
Iako bi bilo za očekivati da se uz sanaciju ulice izvode i radovi na rekonstrukciji Partizanskog groblja koje je prije godini i po doživjelo nepamćenu devastaciju, kad je razbijeno svih 700 kamenih spomen-ploča, to se ne dešava, a bi bilo gore niko ne zna ni kad će, dok se do kompleksa teško i dolazi.
Udruženje antifašista i boraca NOR-a Mostar svaki mjesec na dan nemilog događaja podsjećaju javnost na značaj ovog nacionalnog spomenika i traži sanaciju, te razotkrivanje počinilaca nepamćene devastacije, ali nadležni na njihove vapaje ostaju i dalje nijemi.
Gradonačelnik Mario Kordić je u decembru prošle godine kazao da Grad Mostar u skladu sa svojim nadležnosti osigurava sredstava za održavanje tog lokaliteta, ali da sanacija nastale štete nije u njegovoj ingerenciji, jer se radi o nacionalnom spomeniku države.
"Kad se dogodila nemila devastacija tada su svi skupa skočili da se taj lokalitet riješi, ali čim je tema medijski prestala biti aktualna, pala je u drugi plan. Mi naravno nismo zaboravili tu temu i u više navrata samo kontaktirali ustanove i institucije s nivoa vlasti koji su zaduženi za rekonstrukciju Partizanskog groblja, jer to predstavlja nacionalni spomenik države. Moram priznati da nismo imali ozbiljniju saradnju s njihove strane, ali mi ćemo na toj temi istrajavati i sigurno ćemo Partizansko spomen-groblje staviti u funkciju turizma u Gradu Mostaru. To je naše opredjeljenje i vizija, a nadam se da ćemo tu imati razumijevanje i od viših nivoa vlasti", rekao je tada Kordić.
Partizansko memorijalno groblje u Mostaru nakon brojnih devastacija i vandalskih napada uvršteno je među sedam najugroženijih mjesta kulturne baštine 2023. godine u Evropi, s ciljem njegovog spašavanja.
Nacionalni spomenik BiH u Mostaru bio je sa 11 nominiranih za najugroženiji lokaliteta kulturne baštine u Evropi na popisu koji je objavila Evropa Nostra - evropski glas civilnog društva posvećenog kulturnoj i prirodnoj baštini i Institut Evropske investicione banke, a povodom 10. godišnjice Programa sedam najugroženijih koja je obilježana u 2023. godini.
Evropa Nostra se smatra najreprezentativnijom mrežom baštine u Evropi s članovima iz preko 40 zemalja, a zajedno s Institutom Evropske banke za investicije je ocijenila da je Partizansko groblje u Mostaru među sedam najugroženijih u Evropi.
Za sprovođenje aktivnosti koje će pomoći u njegovom spašavanju, Evropska komisija je obećala financijsku pomoć od 10 hiljada eura kao i za svaku lokaciju s navedenog popisa, što je Mostarcima ulilo nadu da će taj lokalitet oživjeti i da će se vratiti stari sjaj ovom nacionalnom spomeniku BiH.