Rezultati istraživanja koje je Save the Children proveo tokom 2016. godine godine o ponašanju i navikama djece na internetu pokazali su da većina djece svakodnevno koristi informaciono-komunikacione-tehnologije (IKT) i pristupa internetu već od svoje devete godine života. Gotovo sva djeca posjeduju uređaj preko kojeg pristupaju internetu, a najčešće je to mobilni telefon, preko kojeg jedna trećina ispitane djece ima pristup mobilnom internetu.
Kako se u utorak, 7. februara obilježava Dan sigurnog interneta, Save the Children želi skrenuti pažnju na sigurnosne izazove koje predstavlja masovno korištenje informaciono-komunikacionih tehnologija, a posebno u kontekstu sigurnosti djece kao najranjivije kategorije.
Informaciono-komunikacione tehnologije rapidno se razvijaju. Nove generacije djece odrastaju koristeći najnovije proizvode iz ove oblasti, dok znanje i iskustvo roditelja najčešće zaostaje. Prema rezultatima istraživanja, 90,5% djece uzrasta od 9 do 17 godina ima profil na jednoj ili više društvenih mreža - Twitter, Facebook, YouTube i Instagram. Svako četvrto dijete našlo se u situaciji da mu je objavljena slika bez dozvole, a 28% djece obuhvaćene istraživanjem doživjelo je prijetnje na internetu tri ili više puta. U slučaju problema, 50% posto djece ne bi prijavilo slučaj uznemiravanja na internetu, a manje od trećine ispitane djece bi se obratilo školskom osoblju.
"S obzirom na to da se nastavni predmet vezan za informatiku i računarstvo najčešće počinje izučavati tek sa 11 godina, u šestom razredu osnovne škole, a djeca ostvaruju pristup internetu mnogo prije sticanja osnovnih znanja o informatici u okviru formalnog obrazovanja, evidentna je potreba za obrazovanjem i djece i njihovih roditelja o opasnostima koje vrebaju na internetu, te načinima na koje se dijete od njih može zaštiti. Neophodno je preventivno djelovati u svrhu stalnog učenja, imajući na umu pozitivne stvari koje informaciono-komunikacione tehnologije pružaju, ali i rizike i opasnosti, pogotovo kada su djeca u pitanju", ističe direktorica Save the Children za sjeverozapadni Balkan Andrea Žeravčić.
Veoma je bitan angažman cjelokupnog društva kako bi se kroz različite nivoe vlasti ali i putem formalnog i neformalnog obrazovanja kvalitetno djelovalo s ciljem sveobuhvatne zaštite djece na internetu.