Rok tri mjeseca
23

Pitali smo agenticu BiH u predmetu "Kovačević" ko podnosi i da li će naša zemlja podnijeti žalbu sudu u Strazburu

S. M.
Slaven Kovačević (Foto: I. L./Klix.ba)
Slaven Kovačević (Foto: I. L./Klix.ba)
Bosna i Hercegovina je izgubila spor protiv Slavena Kovačevića na Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Ured agenta Vijeća ministara pred Sudom može u naredna tri mjeseca podnijeti žalbu Sudu, a od čega zavisi da li presuda postati konačna.
Sudeći po izjavama zvaničnika Hrvatske, premijera i predsjednika, u interesu je nama susjedne zemlje, ali i domaćih političkih snaga SNSD-a i HDZ-a, da se Bosna i Hercegovina, odnosno Vijeće ministara, preko Ureda agenta žali na presudu i pokuša oboriti odluku Evropskog suda, jer ona osporava privilegovani politički položaj koji imaju konstitutivni narodi u postojećem sistemu, kako je to zaključio Sud.

Odluku o zahtjevu da slučaj dođe pred Veliko vijeće donosi odbor od pet sudija Velikog vijeća. U slučaju da odbije zahtjev, presuda postaje konačna. U suprotnom, konačnu odluku donijet će Veliko vijeće koje čini 17 sudija.

Ured agenta Vijeća ministara pred Sudom čine tri zastupnika, Harisa Bavčić, Monika Mijić i Jelena Cvijetić. Sve tri su trenutno vršioci dužnosti i u toku je konkursa procedura za imenovanje sva tri agenta.

Povodom ovog i drugih povezanih pitanja razgovarali smo sa rukovoditeljicom Ureda Harisom Bavčić i službenim agentom BiH pred Evropskim sudom u slučaju predmetu "Kovačević".

Bavčić je za Klix.ba kazala da je u nadležnosti Ureda, odnosno samog agenta, eventualno ulaganje bilo kakvih pravnih lijekova koji su predviđeni Konvencijom o zaštiti ljudskih prava.

"To se radi na temelju procjene bilo kojeg od tri agenta. Što se tiče procjene konkretno u predmetu 'Kovačević protiv Bosne i Hercegovine' trenutno je preuranjeno davanje bilo kakvih izjava o pogledu ulaganju žalbe s obzirom da je presuda objavljena prije tri dana na engleskom jeziku i trenutno se prevodi", kazala je Bavčić.

Procjena je svakog agenta, dodaje, da li će podnijeti žalbu.

"Presuda je javna, dostupna je kako javnosti tako i preostala dva agenta. Ukoliko jedan od agenata smatra, recimo onaj koji je vodio postupak ranije gdje je donesena presuda u Vijeću od sedam sudija, da ne treba da uloži takav zahtjev eventualno se može napraviti službena zabilješka. Agent koji smatra da su povrijeđena prava, odnosno da postoje osnove za ulaganje takvog pravnog lijeka, može da uloži zahtjev Velikom vijeću", rekla je Bavčić.

Tvrdi da nije nije neoubičajna praksa, čak šta više, uobičajno je ulaganje zahtjeva da se predmet podnese Velikom vijeću na odlučivanje u slučajevima kada je presuda donesena na "štetu" Bosne i Hercegovine.

"U presudi postoji izdvojeno mišljenje da Bosna i Hercegovina nije prekršila prava aplikanta", rekla je Bavčić.

Po pitanju da li postoje formalne razlike između tri agenta u Uredu Bavčić je kazala da ne postoji.

"Postoji rukovodilac Ureda i preostala dva agenta, Međutim rukovodilac ureda je primus inter pares, on je prvi među jednakim. Rukovodstveni poslovi se više tiču tehničkih poslova u smislu redovnog poslovanja ureda, administracije itd", rekla je Bavčić.

Istakla je da Vijeće ministara ima opciju da naloži agentima da se ne ulaže zahtjev.

"Ured jeste u sklopu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, ali smo u potpunosti neovisni u svom radu, odgovorni smo isključivo Vijeću ministara. Njima šaljemo izvještaje o radu. Vijeće nas imenuje i razrješava. Minisarstvo nije ovlašteno da nam izdaje bilo kakve naloge, daje saglasnost itd, u sklopu obavljanja poslova iz naše nadležnosti", kazala je Bavčić.

Dodaje da je Ministarstvo samo tehnička podrška radu Ureda.

"Ured je nepristrasan, profesionalan, lišen bilo kakvih političkih utjecaja. Mi smo advokati države, mi svoj posao moramo da radimo profesionalno i nepristrasno. To je najvažnije za Ured agenta", rekla je Bavčić.