Pitali smo OHR, Ambasadu SAD-a i EU da li Vladu FBiH treba uvjetovati Izbornim zakonom
Međunarodna zajednica upozorava da uslovljavanje formiranja Vlade FBiH izmjenama Izbornog zakona BiH produbljuje postojeće podjele u zemlji. Od ranije je poznato da lider HDZ-a BiH Dragan Čović traži formiranje Vlade Federacije BiH usvajanjem izmjena Izbornog zakona BiH. Paradoksalno, izmjene izbornog zakonodavstva uopće nisu u nadležnosti entiteta, već državnih institucija (Parlamentarne skupštine BiH), a Čović je već pristao na formiranje novog saziva državne vlade.
Procedure su jasne, HDZ BiH mora prvo predložiti kandidata za predsjednika FBiH. Tek nakon imenovanja predsjednika i dva potpredsjednika entiteta moguće je u Parlamentu FBiH pokrenuti proceduru izbora predsjednika Vlade FBiH i federalnih ministara.
Ovim povodom zatražili smo odgovor Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH, Ureda visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR) u BiH i Delegacije Evropske unije (EU) u BiH na pitanje da li formiranje Vlade FBiH treba uvjetovati usvajanjem Izbornog zakona BiH.
Iz Ureda visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR) u BiH rekli su nam da pozivaju na formiranje vlasti u entitetu Federacija BiH bez odgađanja.
"Blokada procesa formiranja vlasti kako bi se isposlovale željene izmjene Izbornog zakona ne samo da produbljuje postojeće podjele u zemlji, nego i otežava postizanje bilo kakvog kompromisa. Građani su glasali za nove vlasti prije 18 mjeseci, i vrijeme je da im izabrani zvaničnici to i isporuče", kazali su nam iz OHR-a.
Iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH rekli su nam da je nakon više od godinu od izbora održanih 2018. godine krajnje vrijeme da se formira vlast na svim nivoima i da se implementiraju izborni rezultati.
"Kao što smo stalno govorili, pozivamo sve stranke da ostave po strani uske stranačke interese i fokusiraju se na vršenje vlasti i na potrebe građana", rekli su nam iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH.
Iz Delegacije Evropske unije u BiH odgovorili su da je formiranje vlasti u Bosni i Hercegovini na svim nivoima nakon izbora 2018. od presudnog značaja za proces EU integracije ove zemlje.
"To je podjednako važno i za vlasti FBiH, kao i za dva preostala kantona koja još nisu formirala vlast. Imajući u vidu da je BiH podnijela zahtjev za članstvo u EU i da je Vijeće EU pozdravilo Mišljenje Evropske komisije, BiH mora pokazati sposobnost da provede izborne rezultate i spremnost za prevazilaženje poteškoća u duhu dijaloga i kompromisa", rekla nam je glasnogovornica Delegacije Evropske unije i Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH Jamila Milović-Halilović.
Ni 18 mjeseci nakon predsjedničkih i parlamentarnih izbora nije formiran novi saziv Vlade Federacije BiH. Šta više, koalicioni partneri nisu uspjeli čak ni izabrati novog predsjednika i potpredsjednike FBiH, već se na ovim pozicijama od 2015. godine nalaze Marinko Čavara (HDZ), Melika Mahmutbegović (SDA) i Milan Dunović (DF).
Da stvar bude gora, SDA, HDZ, SBB i DF od izbora do danas nisu kompletirali ni rukovodstvo domova Parlamenta FBiH s obzirom na to da nikada nije izabran dopredsjedavajući Zastupničkog doma PFBiH iz reda srpskog naroda, kao ni dopredsjedavajući Doma naroda PFBiH, također iz reda srpskog naroda.
U trenutnom sazivu Vlade FBiH ministre imaju SDA, HDZ i SBB. Zbog ovakvog spleta okolnost definitivno u najnezavidnijoj poziciji nalazi se Demokratska fronta, politička stranka kojom upravlja Željko Komšić. DF koji čini parlamentarnu većinu u Parlamentu FBiH prinuđen je braniti vladu SDA, HDZ-a i SBB-a, a u kojoj zapravo nema nijednog ministra.
Inače, predsjednik HDZ-a BiH u više navrata javno je iznosio tezu kako je usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH garant napretka naše zemlje na putu ka EU. Međutim, Evropska unija do danas nije uvjetovala integraciju usvajanjem izmjena izbornog zakonodavstva po Čovićevoj mjeri.
Čović je ranije za Klix.ba kazao da prvo želi završiti proces rekonstrukcije Vlade, odnosno uvođenja novih ministarstava i izmjene potrebnih zakona te da je to jedan od razloga zašto Vlada FBiH do danas nije formirana.
"Primarna tema kada je riječ o Vladi FBiH je njen preustroj, odnosno formiranje novih ministarstava. Imamo izaslanstva koja to vode. To su gospoda Fadil Novalić i Marinko Čavara. Mislim da ćemo se tu dogovoriti, da dobijemo dva ili čak možda i tri nova ministarstva, a neka druga da spojimo. To smo planirali u Parlamentu FBiH završiti do kraja marta, jer treba mijenjati Zakon o Vladi FBiH i Zakon o ministarstvima. To je razlog i pregovora, da ne bismo sada imenovali neke ljude, a kasnije radili reorganizaciju. Kada to završimo i Izborni zakon, Vladu FBiH ćemo završiti bez problema", kazao nam je čelnik HDZ-a koncem januara.