"Nedavna posjeta banjalučkog gradonačelnika Draška Stanivukovića i narativ koji je tom prilikom promoviran u javnosti su me potakli na prijedlog ove inicijative. Smatram da nam je dijalog o sadašnjosti i zajedničkoj budućnosti neophodan, kao i da su inicijative koje vode ka obnavljanju veza i uspostavljanju saradnje potrebne i poželjne. Ipak, dijalog o budućnosti je neiskren i neplodan bez otvorenog razgovora o prošlosti", navodi za Fenu Rifatbegović.
Stoga, kako je rekao, ne može prihvatiti da se ceremonijalne, svečane i protokolarne posjete političkog karaktera Tuzli odvijaju bez obaveznog i javnog iskazivanja pijeteta prema žrtvama ovog zločina, kao što ne može prihvatiti ni relativiziranje, negiranje, minimiziranje, opravdavanje ili odobravanje genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina i holokausta.
Rifatbegović je pozvao vijećnice i vijećnike Grada Tuzle da podrže ovu inicijativu.
Također smatra nužnim da u obavezni dio svih zvaničnih, svečanih i političkih posjeta, javnih događaja koji uključuju posjete i istupe u javnosti političara, državnika, državnica, gradonačelnica i gradonačelnika, bude uvršteno i obavezno poklanjanje žrtvama, poginulima na Tuzlanskoj kapiji, gdje je 25. maja 1995. godine od granate ispaljene sa srpskih položaja ubijena 71 osoba čiji prosjek godina je bio 24.