Preda: BiH ne očekuje ništa dobro ako se političari ne počnu baviti EU integracijama
On je u autorskom tekstu naveo da je prije više od godinu dana Vijeće Evropske unije prihvatilo zahtjev BiH za članstvo u EU te naložilo Evropskoj komisiji da pripremi mišljenje o aplikaciji.
Dodaje da je to bio period optimizma jer je ova odluka uslijedila nakon niza pozitivnih poteza bh. vlasti koji su zemlju ponovo vratili na put evropskih integracija.
"Danas, gotovo da nema razloga zbog kojeg bi trebalo da ostanemo optimistični kada je riječ o evropskom putu BiH. Nijedan ozbiljan napredak nije postignut u borbi protiv korupcije koja pogađa zemlju. Vladavina prava ostaje problematična, a pravosudnom sistemu i javnoj upravi u velikoj mjeri su potrebne reforme", naveo je Preda.
On je istakao i da je provođenje reformi iz reformske agende bolno sporo i da je ta činjenica poznata svima, a posebno onim državljanima BiH koji su ipak odlučili "glasati svojim nogama". Podsjeća da prema podacima Svjetske banke 44,5 posto ukupne populacije BiH živi u inozemstvu, što stavlja BiH na 15. mjesto u svijetu kada je riječ o iseljavanju.
Preda se dotakao i odgovora bh. vlasti na Upitnik Evropske komisije. Kako kaže, rokovi se stalno postavljaju, a zatim pomjeraju, ističući da najnovije najave govore kako bi odgovori trebalo da budu poslani EU do kraja ove godine.
"To predstavlja znatnu odgodu ambicije zemlje za dobijanje statusa kandidata i zasigurno će imati utjecaja na vjerodostojnost BiH kao potencijalnog kandidata", upozorava Preda.
On navodi da je predizborna kampanja u BiH počela 18 mjeseci prije održavanja parlamentarnih izbora, što je rekord čak i za lokalne standarde. Ističe da je u takvim uslovima okruženje podložno blokadama, napetostima i pričama o podjeli koje su postale pravilo političke igre u BiH.
Koaliciju na državnom nivou koju čine SDA, HDZ, Savez za promjene i SBB nazvao je koalicijom koja počiva na nestabilnim nogama dodajući kako se koalicioni partneri ne mogu dogovoriti čak ni o velikom reformama. Isto vrijedi i za entitet FBiH (koaliciju čine SDA, HDZ i SBB), dok u manjem bh. entitetu RS vlada napetost između autoritarnog SNSD-a i opozicije.
Podsjetio je da ni dvije godine nakon stupanja na snagu SSP-a parlamentarci u Parlamentarnoj skupštini BiH nisu uspjeli postići saglanost o Poslovniku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje između Parlamentarne skupštine BiH i Evropskog parlamenta, jer predstavnici iz RS-a traže uvođenje entitetskog glasanja u Parlamentarni odbor.
"Došlo je vrijeme kada traženje kratkoročnih političkih dobitaka više nije prihvatljivo, niti opravdano građanima koji očekuju konkretne odgovore na njihove stvarne probleme. Dolazi vrijeme kada se mora okončati igra krivaca, kao i politička borba koja u BiH služi kao zamjena za viziju budućnosti", ističe Preda.
Zaključio je da BiH u budućnosti ne očekuje ništa dobro ukoliko se političari ne počnu baviti zajedničkom vizijom, a to je pridruživanje Evropskoj uniji. Kompletan tekst Christiana Dan Prede možete pročitati ovdje.