Predložene izmjene za lokalne izbore u FBiH: Drugi krug glasanja za (grado)načelnike
Predloženom izmjenom Zakona definirano je da, ukoliko nijedan kandidat ne dobije više od polovine važećih glasova birača koji su glasali, održava se drugi izborni krug za 14 dana u kojem učestvuju dva kandidata koja su u prvom krugu dobila najveći broj glasova.
U drugom izbornom krugu bio bi izabran kandidat koji dobije veći broj glasova.
Razlog za upućivanje ovakvog prijedloga leži u tome što je na lokalnim izborima 2020. godine svaki peti (grado)načelnik u BiH izabran na tu poziciju s podrškom manjom od polovine glasača.
U tom kontekstu Čavalić kaže da bi ovakav prijedlog trebali podržati svi zastupnici u FBiH jer se radi o korisnom i demokratskom zakonu.
"Mišljenja sam da bi ovo značajno unaprijedilo lokalne demokratije i učinilo (grado)načelnike odgovornijim spram građana. Također, smanjila bi se mogućnost prakse dugogodišnje kontrole gradova/općina i javnog sektora od jedne osobe više od 20 godina - a takvih slučajeva je bilo širom FBiH. Model drugog kruga treba primijeniti i na bilo kojem drugom nivou vlasti gdje god je to moguće. Ovo je tek početak i očekujemo podršku kolega u oba doma federalnog parlamenta, bez obzira na to iz kojeg političkog subjekta dolazili. Ne vidim da bi neko mogao biti protiv ovih rješenja, barem ne na bazi argumenata i principa", rekao je Čavalić.
Do lokalnih izbora je ostalo više od godinu, no s obzirom na to koliko je uobičajeno spor rad zakonodavnog tijela, odlučeno je da prijedlog dvojice zastupnika ide u parlamentarnu proceduru u što jednostavnijoj formi.
"Bilo je mnogo dilema da li da se ide samo s izmjenama postojećeg ili potpuno novim zakonom koji bi otklonio i neke druge manjkavosti aktuelnog. Na kraju smo se ipak odlučili za ovo prvo kako bi procedura bila maksimalno pojednostavljena i kako bi fokus bio samo na onoj suštinskoj izmjeni – uvođenju drugog kruga izbora", kazao je Purić.