Prednacrt zakona: Zabrana pušenja na javnim skupovima i u automobilima sa djecom mlađom od 18 godina
BiH se nalazi među desetak zemalja koje imaju najveći broj pušača.
Prednacrt ovog zakona, predstavljen danas, rezultat je rada multisektorske radne grupe, uz asistenciju i konsultiranje Svjetske banke, a ovaj je projekat finansijski podržala i Švicarska.
Prednacrtom je predviđena potpuna zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama, na radnim mjestima, u vozilima javnog prijevoza, na javnim skupovima, kao i u privatnim automobilima ukoliko se u njima nalazi osoba mlađa od 18 godina.
Zakon bi pored ovoga predviđao i ograničenu prodaju duhana i duhanskih proizvoda, zabranjenu prodaju maloljetnim osobama, kao i zabranjenu prodaju na udaljenosti manjoj od 100 metara od obrazovnih ustanova, a zabranjeno je i isticanje duhanskih proizvoda na vidnim mjestima.
Zabranjena bi bila i prodaja duhanskih prozvoda koji sadrže mirise, okuse i druge aditive.
Novina ovog prednacrta je što bi zakonom bili obuhvaćeni i drugi proizvodi za pušenje kao što su lule i nargile, kao i elektronske cigarete.
Proizvođači će biti primorani na pakovanja duhanskih proizvoda stavljati i grafička upozorenja o štetnosti duhanskog proizvoda, a bit će i zabranjena upotreba termina "light", "superlight", itd.
Duhanski proizvodi se neće moći reklamirati, a duhanske industrije neće sponzorisati bilo kakve javne događaje.
Pušenje je najraširenija bolest ovisnosti u Federaciji BiH, a prema istraživanjima koja je 2012. godine obavio Zavod za javno zdravstvo FBiH, oko 44 posto građana BiH se ubraja u pušače.
Poražavajuća je i činjenica, naglašavaju iz Zavoda, kako blizu 13 posto pušača u BiH čine školska djeca od koje će većina tokom cijelog života imati status pušača.
Usvajanje zakona, kao i njegovo strogo provođenje na terenu bi znatno smanjilo broj pušača, broj ljudi oboljelih od bolesti usko povezanih sa pušenjem, kao i smrtnih slučajeva uzrokovanih tim bolestima.