Predsjedavajući Softić istaknuo je da se odnosi Bosne i Hercegovine i Irana mogu cjeniti kao vrlo prijateljski, a da ponovno oživljavanje političkih veza treba doprinijeti i napretku privredne, kulturne i svake druge saradnje. Dodao je i da narodi BiH neće zaboraviti pomoć Irana kada je ona bila najpotrebnija.
Po riječima predsjednika Larijanija, narod Irana zadovoljan je što su iza balkanskih država strašni ratovi i stradanja, a tokom današnjih razgovora izrazio je i punu podršku evropskom putu naše zemlje. Tim prije što, kako je rekao, jača saradnja s BiH kao budućom članicom evropske porodice sutra znači i jaču saradnju s Evropskom unijom što je jedan od strateških vanjskopolitičkih ciljeva Irana.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Ognjen Tadić istaknuo je da je misija članova parlamenata BiH i Irana stvaranje pravila za budućnost, a ne za prošlost i da je u svijetlu poretka koji se stvara u svijetu bitno razumjeti multipolarnost velikih regija koje među sobom razmjenjuju pozitivne vrijednosti. Pri tome, dodao je on, jedna od takvih regija je upravo regija u kojoj Iran i Teheran imaju centralnu ulogu.
Značajna pažnja poklonjena je i međuparlamentarnoj saradnju dvije zemlje, a pored potrebe da češće i intenzivnije međusobno komuniciraju rukovodstva parlamenata, naglašena je i potreba tijesne saradnje parlamentarnih grupa prijateljstava.
Prilikom razmjene mišljenja o terorizmu kao aktuelnom globalnom problemu, predsjedavajući Softić pozdravio je aktivnu ulogu Irana u rješavanju problema u široj regiji ističući da se radi o zlu protiv kojih se progresivne snage mogu boriti samo sistematično i ujedinjeno - saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.