Tim Irana za pregovore sa Sjedinjenim Državama otputovao iz Teherana u Oman

Pregovori će se voditi oko zaustavljanja iranskog nuklearnog programa. Pred početak pregovora američki predsjednik Donald Trump najavljuje da će oni biti direktni između dvije strane, dok Iran insistira na posrednim.
Trump otvoreno prijeti Iranu vojnom intervencijom ako ne dođe do dogovora i daje rok od 60 dana.
U priču je uključen i Izrael koji se nada da će Amerikanci ispuniti i njihove uslove tokom pregovora. Trump je tokom sedmice saopćio kako će Izrael biti vođa vojnog napada na Iran ako pregovori ne donesu rezultat.
Obuzdavanje sposobnosti Irana da napravi nuklearno oružje je decenijama ključni vanjskopolitički cilj za SAD i njihove saveznike.
Godine 2015. tadašnji predsjednik Barack Obama sklopio je sporazum s Iranom prema kojem će ograničiti svoje nuklearne aktivnosti i omogućiti međunarodnim inspektorima da uđu u zemlju kako bi osigurali da se objekti koriste isključivo u civilne svrhe, a ne za proizvodnju oružja.
Zauzvrat, Iranu je trebalo ponuditi oslobađanje od sankcija, koje su unazadile ekonomiju.
Taj sporazum su potpisale Kina, Francuska, Njemačka, Rusija i Velika Britanija.
Međutim, Trump je 2016. godine jednostrano povukao SAD iz sporazuma. U godinama koje su uslijedile, Iran je sve više kršio svoje uslove.
Međunarodna agencija za atomsku energiju upozorila je da je Teheran izgradio velike zalihe obogaćenog uranijuma, koji se može koristiti za izradu nuklearnih bombi.