Predstavljen edukativni sadržaj o opsadi Sarajeva za učenike svih sarajevskih škola
Edukativni materijal prezentiran je danas u OŠ "Fatima Gunić", a o njegovom sadržaju i značaju su govorili autorica i predstavnica Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Merisa Karović-Babić, resorna ministrica Naida Hota-Muminović, ministar za boračka pitanja Omer Osmanović i direktorica Instituta Senada Salihović.
"Želim, prije svega, napomenuti da su na 230 lokacija masovno ubijani civili Sarajeva u dijelu grada koji je bio u opsadi. Ovdje, u ovim edukativnim materijalima je izdvojeno 20 lokacija najmasovnijih zločina, na kojima su ubijana i djeca. Važno je napomenuti da su na 15, od 20 lokacija koje su selektirane u edukativnom materijalu, ubijena po dva člana iz iste porodice, što dovoljno govori o razmjerama zločina koji su počinjeni", navela je između ostalog Karović-Babić.
Direktorica Salihović rekla je da ćemo, zahvaljujući radu uvažene Merise Karović-Babić, u Kantonu Sarajevo imati jednoobrazno educiranje svih naših učenika o svemu što se dešavalo tokom opsade Sarajeva.
"Nije slučajno izabrana OŠ 'Fatima Gunić' za prezentaciju ovog edukativnog materijala, jer tu je muzej posvećen nevino stradaloj učiteljici i njenim učenicima, koje su ubili zločinci sa okolnih brda tokom nastave", istaknula je direktorica.
Navela je i da će biti održani historijski časovi za učenike o stradanjima sarajevskih civila.
"Mi smo ove godine uveli jednu novinu u našu školsku praksu, a to je da godišnjicama obilježavanja masovnih staradanja i ubijanja građana Sarajeva prisustvuju naši učenici osnovnih i srednjih škola. Za tu potrebu, Institut je izradio jedan dobar materijal, na bazi činjenica, presuđenih istina i na bazi svega onoga što će biti dobar materijal za podučavanje, da učenike pripremimo na ovu vrstu edukacije i obilježavanja. Nastavit ćemo graditi kulturu sjećanja, jer Sarajevo je bilo jedan otvoreni logor, a civili koji su preživjeli te golgote u najdužoj opsadi jednog grada u modernijoj historiji itekako imaju obavezu da ta svoja sjećanja prenose dalje, a školski sistem je najbolji način da to radimo", kazala je ministrica Hota Mumunović.
Naglasila je da ovo postaje poseban program za obilježavanje i njegovanje kulture sjećanja i pamćenja.
"Ne realizira se nužno u učionicama, dakle, ne kroz jedan predmet, nego kroz sve predmete i vannastavne sadržaje. Na dan kada obilježavamo godišnjicu stradanja građana Sarajeva mi ćemo u školama pripremati historijski čas, i u tom danu će svi učenici dobiti osnovne informacije o događaju i odati poštovanje žrtvama. Određene škole će učestvovati neposredno u obilježavanju godišnjice masakra", istaknula je ministrica Hota-Muminović.
Ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović kazao je kako je veoma važno da govorimo o dešavanjima tokom 1.425 dana opsade našeg grada i prenosimo istinu na mlađe generacije, jer kulturom sjećanja čuvamo našu historiju od zaborava.