"Riječ je o knjizi koja obuhvaća vrijeme i područje uskotračne pruge od Čapljine do Dubrovnika, pa do Zelenike i Podgorice u Crnoj Gori, a koju je izgradila Austro-ugarska monarhija. To je oko 360 kilometara pruga koje su uistinu značile život, omogućavale vezu s ostalim dijelovima svijeta i donijele suvremene tekovine", kazao je Vukorep koji je materijal za knjigu sakupljao godinama.
Knjigu su predstavili akademik Mladen Bevanda i prodekanesa na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Lidija Pehar koji su podsjetili da je pruga puštena u promet 1901. godine, a ukinuta 1976. godine.
"Autor je dugo terenski istraživao i napravio knjigu da sačuva od zaborava pruge koje su život značile. Omogućavale su zapošljavanje i rijetka je bila obitelj koja nije imala barem jednoga člana zaposlenoga na željeznici", kazala je Pehar dodajući da je njenim ukidanjem prekinut lanac zapošljavanja i da je došlo do iseljavanja stanovništva sa tih područja.
U knjizi je, osim historijskog prikaza razvoja željeznice, prikazana i inventarizacija željezničke baštine - građevinske, industrijske i spomeničke. Danas je ta evropska graditeljska i spomenička baština, kako je istaknuto, ostavljena na milost i nemilost vremenu i čovjeku.
Knjiga ima 530 stranica i sadrži oko 760 fotografija i dokumenata, popisana je kompletna željeznička spomenička baština na teritoriju jugoistočne Hercegovine, Dubrovnika i Konavala. Obrađena je kratka historija željeznica u Evropi i u BiH, kao i operativni rad željeznica.
"U knjizi je opisano i kako su pruge u nekoliko ratova uništavane i kako je došlo do njenog ukidanja, a sve se završilo u Čapljini. Krenuo sam jednim virtuelnim vlakom od Čapljine do krajnje točke i prešao 360 kilometara pješice. Na toj trasi snimio sam više od pet hiljada fotografija i opisao šta sada ima na tim trasama, a radi se o bogatoj spomeničkoj baštini", kazao je Vukorep.
Predstavljanju knjige "Pruge koje su život značile", koju je organiziralo Hrvatsko društvo za znanost i umjetnost u Sarajevu, prisustvovao je i ambasador Austrije u BiH Martin Pammer.