Kuće opkoljene vodom
37

Prijedorčani razočarani reakcijom vlasti nakon poplava: Ovo je katastrofa

Piše: E. M.
Prijedor pod vodom, mještani razočarani (Foto: E. M./Klix.ba)
(Foto: E. M./Klix.ba)
Rijeka Sana povlači se polako u svoje korito, ali velike količine vode ostale su u prijedorskim naseljima. Građani još uvijek odsječeni od života, a gradonačelnik ukida vanredno stanje odbrane od poplava.

Ne postoji prijedorsko naselje koje je pogođeno poplavama u kojem mještani kažu da je vlast učinila sve što je mogla da se spriječi veća šteta, ali da je priroda učinila svoje. Naprotiv, svi ističu da vlast nije učinila dovoljno. Razočarani su pripremama, ali i današnjim stanjem, tri dana nakon što su im kuće poplavljene gdje su prepušteni sami sebi.

Mnogi nemaju vode, iako se Sana povukla, voda koja je poplavila njihove kuće nalazi se u dvorištima i naseljima bez mogućnosti da ode drugačije no prirodnim putem. Kada će se to desiti niko ne zna, ali se nadaju da će se stvari vratiti u normalu.

U naselju Gomjenica Nikola Mijaljica će po drugi put pokušati krenuti ispočetka. Daleke 2014. godine poplavilo mu je prizemlje kuće, a sada ponovo. Niko kaže ništa nije uradio da se spriječi šteta. Iznevjerili su ga 2014. godine, o čemu je pričao za Klix.ba na videoprilogu, ali i ove godine kada ga još uvijek niko nije obišao.

"Ja gore imam sobu da mogu negdje leći, mnogi su na tavanu spavali. Niko im nije došao, ni mojim komšijama ni meni, slikaju se po televiziji. To je njima bitno, da na našoj muci rejting im raste. Najbolje bi bilo gradonačelniku Prijedora Slobodanu Javoru da da ostavku. Oni da su svjesni šta im narod kaže, zaštitili bi svoje pokojne bar pa odstupili od funkcije jer nema šta im narod ne psuje", kaže nam Mijaljica.

Kazao je da će nazvati Caritas kako bi zatražio pomoć jer mu niko od nadležnih, pa ni Crveni križ, nisu ponudili ništa jer nemaju ništa za građane pogođene poplavama.

Svetlana Nenadović-Tevanović kaže da je prije tri dana vidjela da je voda krenula, podigla je stvari na sprat kuće s mužem koji je otišao na liječenje tada. Za dva sata kaže da je kuća bila pod vodom.

"Voda je za 40 cm veća nego 2014. godine i sve to zahvaljujući našim komšijama koji su nasuli deset metara materijala i sada to nema gdje otići. Niko nam nije došao osim vatrogasaca, to su mladi momci koji se bore i rade. Prije 11 godina smo imali štetu preko 40.000 eura jer smo tek bili sredili kuću i sve nam je otišlo, dobili smo 5.000 od države. Prije 6 godina smo od crkve dobili 700 maraka kada smo imali 40.000 KM štete. Sada sve možemo baciti", kaže nam Nenadović-Tevanović.

S druge strane grada u Starom gradu Prijedora Simo Bataz koji je i sam bio pogođen poplavama istakao je razočarenje nasipom.

"Ja sam u 12 sati doveo neku ekipu da vide da je probila voda. Oni su kazali da su obavijestili svoje, ali oko tri sata sve je hukalo. Voda je probila malo iznad. Ovo nije nasip, 30 centimetara šljunka ne može biti nasip. Normalan nasip treba biti bar jedan metar visine. Čitav Stari grad je poplavljen", kazao je Bataz dodavši da protekla tri dana nije spavao te da je nosao sve stvari na tava kako bi nešto spasio.

Kaže da je žalosno i da je teško povjerovati da je neko smatrao "nasip" dovoljno "nasipom" da spriječi prodiranje Sane.

Mještani Prijedora u narednim mjesecima se sanirati štetu, popravljati ono što je uništeno te pokušati se vratiti normalnom životu, a nadležni će morati odgovoriti na neka pitanja jer će ih biti sigurno mnogo.