Procurila imena eksperata koji u OHR-u rade na pitanju državne imovine
Dio tima trebao je biti i bivši ombudsman za ljudska prava u BiH, Ljubinko Mitrović, ali je nakon prvog sastanka napustio grupu, navodi se.
Ova grupa eksperata je i prema ranijim najavama iz OHR-a formirana kako bi dala mišljenje o pitanju imovine, a ne da bi donosila bilo kakve odluke.
OHR-ov plan je da eksperti koje su okupili izađu sa određenim prijedlozima, ali bi se o novom zakonu o državnoj imovini trebalo u konačnici odlučivati u Parlamentu BiH. Da li će to biti realno ili ne s obzirom na poznate stavove prije svega političara iz RS-a, teško je precizirati.
OHR do sada nije želio obznanjivati imena ljudi koji se bave analizom stanja i iznalaskom potencijalnih rješenja za pitanje državne imovine. Riječ je o jednom od najznačajnijih pitanja u BiH koje je predmet trvenja i sporenja na relaciji entiteti - država.
Entitet Republika Srpska, odnosno tamošnja vlast na čelu sa SNSD-om, a nesumnjivo u tome postoji konsenzus i sa opozicijom, a to je da RS želi svoju imovinu te ne pristaje da država BiH upravlja imovinom.
Do sada je RS donio nekoliko zakona, koje je neustavnim proglašavao Ustavni sud BiH, a koji se odnose na poljoprivredno zemljište, na pitanje šuma i slično.
Podsjetimo, sredinom aprila čanovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić potpisali su zajedničku izjavu sa predsjednicima parlamentarnih političkim stranaka na državnom i entitetskom nivou, a koja se tiče državne imovine.
Tada je poručeno da je državna imovina iznad svega.
"Država Bosna i Hercegovina i državna imovina ne mogu i ne smiju biti predmet bilo kakve političke trgovine. Samo država Bosna i Hercegovina ima isključivu nadležnost da općim ili pojedinačnim pravnim aktima, donesenim od strane nadležnih organa vlasti po tačno utvrđenom postupku, ureduje sva pitanja koja su vezana za državnu imovinu. Te odluke entiteti, kao i svi drugi niži nivoi vlasti, moraju poštovati", navedeno je između ostalog.