Proširena lista bh. funkcionera koji imaju pravo na diplomatski pasoš
U Službenom listu BiH objavljen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o izdavanju diplomatskih pasoša, a koje je donijelo Ministarstvo vanjskih poslova BiH.
Ovim izmjenama omogućeno je da diplomatske pasoše BiH imaju i direktor Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA), generalni revizor i zamjenici generalnog revizora u Uredu za reviziju institucija Bosne i Hercegovine, generalni direktor Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine (RAK) i direktor Agencije za unapređenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini (FIPA).
Također, izmijenjena je i takozvana "Lista B" na način da je određeno kako se diplomatski pasoši dodjeluju članovima Komisije za evropske integracije Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, članovima Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine Republike Srpske i stalnim sudijama i ad hoc sudijama u Međunarodnim sudovima/arbitražama, imenovane od institucija Bosne i Hercegovine.
Tako će pored predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Edina Mušića i njegovih zamjenika Mladena Boškovića i Vesne Švancer diplomatske pasoše imati i Ismet Osmanović, Elvir Karajbić, Nasir Beganović, Dženan Đonlagić, Boro Krišto, Jozo Bagarić, Salem Halilović i Jusuf Bubica, svi članovi Komisije za evropske integracije Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Što se tiče Narodne skupštine RS-a, i prije usvajanja izmjena Pravilnika o izdavanju diplomatskih pasoša pravo na diplomatski pasoš imali su predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović ima diplomatski pasoš isto kao i potpredsjednici NSRS Nenad Stevandić, Senad Bratić, Sonja Karadžić i Željka Stojičić.
Pored njih, pravo na diplomatski pasoš sada su ostvarili i Branislav Borenović, Dušica Šolaja, Adam Šukalo, Zorica Kuzmanović Vasilić, Vukota Govedarica, Vanja Bajić, Darko Banjac, Srđan Mazalica i Neno Dobrijević, svi članovi Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine Republike Srpske.
Diplomatske pasoše u našoj zemlji još koriste (Lista A):
- Predsjednik Suda Bosne i Hercegovine
- Javni tužilac Bosne i Hercegovine
- Direktor Direkcije za evropske integracije BiH
- Direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka
- Direktor Granične policije Bosne i Hercegovine
- Direktor Službe za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine
- Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH
- Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH
- Sudije Ustavnog suda BiH
- Predsjednik Federacije BiH
- Potpredsjednici Federacije BiH
- Predsjednik Republike Srpske
- Potpredsjednici Republike Srpske
- Predsjednik Vlade Federacije BiH
- Predsjednik Vlade Republike Srpske
- Bivši ambasadori i generalni konzuli BiH, koji su na radu u MVP-u BiH proveli najmanje 10 godina, od čega najmanje 5 godina na poslovina ambasadora ili generalnog konzula, pod uslovom da nisu zaposleni u privatnom sektoru
- Oficiri za vezu Predsjedništva BiH sa Međunarodnim sudom za ratne zločine
- Oficir za vezu Bosne i Hercegovine u SECI/SELEC
- Guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine
- Bivši članovi Predsjedništva BiH
- Bivši predsjedavajući Vijeća ministara BiH
- Bivši ministri vanjskih poslova BiH
Isto tako, diplomatski pasoš koriste i (Lista B):
Javnosti je poznato da je u BiH krajem 2015. godine u opticaju bilo 1.912 diplomatskih pasoša izdatih u skladu sa u skladu s odredbama Zakona o putnim ispravama Bosne i Hercegovine i Pravilnikom o izdavanju diplomatskih pasoša.
Diplomatski pasoš je posebna putna isprava koja se izdaje državnim predstavnicima i drugim osobama sa diplomatskim statusom u cilju zaštite i dokazivanja diplomatskog statusa. Nosilac diplomatskog pasoša ima puni diplomatski imunitet i diplomatske privilegije u državi u kojoj vrši svoje funkcije ili u kojoj službeno boravi.