Prosvjetni radnici u FBiH prijete štrajkovima i protestima, stanje nikad teže
"Važeći zakonski i podzakonski akti se ne poštuju. Planovi i programi nastave su zastarjeli. Učenici su opterećeni količinom nastavnih sadržaja i vannastavnih aktivnosti. Nastavnici su sve više opterećeni administrativnim poslovima, čime se od prosvjetnog radnika želi napraviti činovnik i pisar", rekao je Šatorović.
Kako su istakli predsjednici sindikata, problem je i to što pojedina zakonska rješenja u kantonima dovode u situaciju da u potpunosti nelegalno budu izabrani organi upravljanja i rukovođenja u školama.
"Najbolji primjeri su u Tuzlanskom i Srednjobosanskom kantonu. Vrši se podjela škola prema političkim koalicijama u vlasti. Tako imamo forme privremenih direktora koji su izabrani na period koliko traje i koalicija, kada koalicija pukne mijenjaju se uprava i direktor, što utječe na rad i učenike", kaže Šatorović.
Kolektivni ugovori se ne poštuju, plaće prosvjetnih radnika su manje od prosječne plaće na nivou FBiH i sve češće kasne, tvrde u sindikatu.
"U Tuzlanskom kantonu i Kantonu 10 nisu usvojeni budžeti, nemamo sigurnost i ne znamo šta će biti s plaćama. Zatražit ćemo od Komisije za ustavne promjene Parlamenta FBiH odgovor na naše pitanje da li je naš stav da se obrazovanje digne na nivo FBiH opravdan", dodao je Šatorović.
Predstavnici sindikata obrazovanja poručili su da oni nisu krivi za trenutnu ekonomsku situaciju u BiH, da nisu oštetili budžet i da neće pristati na smanjenje plaća do 30 posto kako je najavljivano.
"Ukoliko naši problemi ne budi riješeni, koristit ćemo sve zakonske mehanizme, sudske tužbe, štrajkove i proteste kako bi se naša prava ispoštovala", poručio je Dževad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja i nauke BiH.