Prvi obrisi vijeća u sarajevskim općinama: Najneizvjesnije u Novom Sarajevu
Svakako da će se najpomnije pratiti dešavanja u četiri općine koje čine Grad Sarajevo, odnosno općine Novi Grad, Novo Sarajevo, Centar i Stari Grad.
Na osnovu trenutnih rezultata, uz napomenu da je riječ o procjenama koje ne moraju biti iste kao konačni rezultati, Klix.ba donosi sastav budućih općinskih vijeća u ove četiri općine. Do brojeva smo došli vodeći se metodom Webster, koju koristi i CIK pri dodijeli mandata na lokalnim i općim izborima u BiH.
Prije svega, u općini Novi Grad je situacija više nego jasna. Izborna pobjednica Stranka za BiH bi trebala uzeti 11 mandata, a iza nje se nalazi SDA sa sedam mandata. Slijede Narod i pravda i SDP koji imaju po četiri mandata.
Tri mandata osvojila je Naša stranka, dok su po jedan mandat dobile stranke BOSS i Demokratska fronta.
Imajući u vidu predizborne dogovore, izvjesno je da će većinu u ovoj općini činiti SBiH, SDA i DF, koji od 31 kontrolišu čak 19 ruku. To bi Semiru Efendiću, načelniku ove općine koji je opet odnio pobjedu, trebalo dati stabilne četiri godine.
Jasna je situacija i u općini Centar. Srđan Mandić je iznenadio svojom velikom pobjedom nad protukandidatom Dennisom Gratzom, a uz pobjedu je stigao i komfor u Općinskom vijeću.
NS je osvojila sedam mandata, koliko ima i SDP, dok je SDA trenutno na šest. Slijede NiP i SBiH s po četiri, DF s dva i NES s jednim.
Trojka ima jasnih 18 ruku uz napomenu da do sada kritički pristup NiP-a prema Mandiću neće ugroziti većinu i to bi trebalo biti nešto lagodnijih četiri godine za Mandića, koji sada iza sebe ima i ozbiljan izborni legitimitet.
U Novom Sarajevu, dva bloka (Trojka i SDA-DF-SBiH) nemaju sami kontrolni paket u vijeću.
SDA i SDP imaju najviše mandata, njih šest. Iza njih se nalaze SBiH i NS sa pet, NiP sa četiri te DF s dva. Po jedan mandat imaju Naprijed, NES i Platforma za Progres.
Dakle, blok Trojke je trenutno na 15 ruku, dok SDA-DF-SBiH imaju 13. Ključnu ulogu odigrat će tri stranke s po jednim mandatom, a na takve situacije smo navikli u BiH.
Dok Platforma za progres vjerovatno neće ići uz Trojku, imajući u vidu javna negodovanja predsjednika ove stranke Mirsada Hadžikadića zbog politike ovog bloka, Trojka će tražiti podršku od NES-a i stranke Naprijed.
Najvjerovatnije će podrška stići od Naprijed, čiji kandidat Nedžad Koldžo se smatra najvećim razlogom zbog kojeg je Benjamina Karić pobijedila Muamera Bandića.
Ipak, ne treba podcjenjivati i činjenicu da je Karić definitivno iz konzervativnijeg dijela SDP-a, zbog čega bi potencijalno vijećnici SDA i SBiH mogli naći razloge da na ovom nivou podrže uskoro bivšu gradonačelnicu Sarajeva.
U Starom Gradu, situacija je ipak nešto jasnija nego u Novom Sarajevu. SDP i SDA imaju po osam mandata, NiP i DF po četiri, NS i SBiH po dva, te Snaga naroda, Naprijed i NES po jedan mandat.
Najvjerovatnije će vlast činiti stranke Trojke, koje zajedno imaju 14 mandata, uz podršku DF-a, koji ima četiri. Tih 18 ruku bi Irfanu Čengiću, koji je dobio novi mandat na mjestu načelnika, trebalo dati stabilnu vlast.
Ipak, ne treba isključiti i podršku stranaka koje su dobile po jedan mandat, čime bi Čengićev mandat bio još sigurniji.
Za kraj vrijedi opet ponoviti da su ovo procjene bazirane na nepotpunim i preliminarnim izbornim rezultatima. Ipak, oni mogu biti jaka indicija da bi u postizbornim koalicionim razgovorima u barem dvije općine moglo biti političkog ‘vatrometa.’
Napomena: Naknadno su izvršene izmjene broja vijećnika u pojedinim strankama u Općini Centar i Općini Novi Grad (broj vijećnika sada ne odgovara podacima na infografikama). Izmjene se odnose na broj vijećnika Naše stranke i SDP-a u Centru te Naše stranke i BOSS-a u Novom Gradu.