Religija u doba korone: Džamije pune, vjernicima savjetovano kako se nositi s prijetnjom virusa
Naime, u Begovoj i Alipašinoj džamiji, broj vjernika prevazišao je preopručeno ograničenje za javne skupove, čime je prekršena odluka Krizog štaba KS. S druge strane, vjernicima je savjetovano kako se ponašati u vrijeme visoke prijetnje virusa koji može ugroziti život starijih osoba i osoba s faktorima rizika.
Prisutnima je objašnjeno da se nakon klanjanja džume ne zadržavaju u džamiji, a starijim članovima zajednice i onima sa zdravstvenim rizicima preporučeno je da svoje vjerske obaveze, prvenstveno molitve, obavljaju kući.
Također, okupljenima je napomenuto da je očuvanje svog i zdravlja drugih jedna od obaveza vjernika.
"Apeluje na sve vjernike i vjernice da se nakon obavljanja dnevnih namaza i džume bespotrebno ne zadržavaju u zatvorenim prostorijama i haremima džamija, mesdžida i drugih objekata Islamske zajednice te da prostorije u kojima se obavljaju obredi dodatno očiste, dezinficiraju i provjetravaju", poručeno je vjernicima.
"Svim osobama iz rizičnih grupa, koje su kao takve definisane u preporukama nadležnih državnih organa, preporučuje se da sve dnevne namaze obavljaju u kući te da umjesto džume u svojim domovima klanjaju podne-namaz", zaključeno je.
I pored toga, nažalost, nemali broj starijih vjernika oglušilo se o savjet te su odlučili doći na džuma-namaz.
Također, džumi je prisustvovao i član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
Medžlis Islamske zajednice (MIZ) Sarajevo jučer je u 36 sarajevskih džamija proveo akciju dezinfekcije džamijskih površina, u okviru mjera koje se provode radi sprečavanja širenja koronavirusa.
Podsjetimo, od srijede je na snazi zabrana organizovanja skupova sa više od 250 učesnika, dok je od danas obustavljeno i odvijanje nastave u svim školama i fakultetima na području Federacije BiH. Zabrana će ostati na snazi najmanje dvije sedmice.
Zabrana javnih okupljanja povezana je s većom šansom potencijalnog prijenosa koronavirusa na mjestima gdje je prisutan veći broj ljudi, a posebno u zatvorenim prostorijama.
Do sada je u svijetu zaraženo 134.000 osoba, umrlo je njih gotovo 5.000, a u Bosni i Hercegovini registrovano je 13 slučajeva zaraze, uglavnom u Banjoj Luci.