Rusija označena nehumanom nakon što je blokirala UN-ovu prekograničnu operaciju pomoći Siriji
Odluka znači da agencije UN-a i humanitarni partneri nemaju ovlaštenje nastaviti koristiti prijelaz Bab al-Hawa na granici Sirije i Turske za pružanje humanitarne pomoći ljudima u području koje drže pobunjenici na sjeverozapadu Sirije.
Nakon glasabha u utorak, glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao je da su SAD "duboko razočarane ruskim nehumanim vetom na prekograničnu humanitarnu pomoć Siriji".
"Opet smo ponavljali da bi Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda trebalo odobriti 12-mjesečno produženje prekograničnog pristupa Siriji kako bi se osigurala ova vitalna linija spasa za sirijski narod", dodao je Miller.
Rusija je podnijela nacrt koji je predviđao produženje od šest mjeseci, ali su ga Francuska, UK i SAD odbacile. Kina i Rusija podržale su prijedlog, dok je 10 članica bilo suzdržano, prema UN-u.
Francuska je rekla da bi šestomjesečna obnova "gurnula Siriju u neizvjesnost tokom zime", što su stajalište ponovile i druge članice UN-a, koje su izrazile zabrinutost zbog oštre zime u sjevernoj Siriji.
Međutim, ruski izaslanik u UN-u, Vassily Nebenzia, upozorio je da ako produženje od šest mjeseci ne bude podržano, "onda možemo samo nastaviti i zatvoriti prekogranični mehanizam".
Kompromis o devetomjesečnoj obnovi je odbijen.
Rusija i Sirija tvrdile su da humanitarna operacija krši suverenitet i teritorijalni integritet Sirije, rekavši da se hrana i druga pomoć trebaju dostavljati iz zemlje.
Sirijski režim pohvalio je odluku Rusije, rekavši da je stavila veto na "zapadni nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojom se krši suverenitet Sirije pod izlikom isporuke prekogranične pomoći", objavila je u utorak sirijska državna novinska agencija SANA.
"Stalni predstavnik Sirije pri UN-u, veleposlanik Bassam Sabbagh, rekao je da zapadne države još uvijek politiziraju humanitarni čin i idu daleko dalje u iskorištavanju njegovih mehanizama kao alata pritiska i političke ucjene protiv Sirije", izvijestila je SANA.
Prema izvještahima generalnog sekretara UN-a od 9. i 22. juna o humanitarnim potrebama u Siriji, prekogranična pomoć “ostaje bitan dio operacija UN-a i njegovih partnera, dopirući do 4,1 miliona ljudi, od kojih su 80 posto žene i djeca.”
U oba izvještajaa stoji da je 12-mjesečna obnova mehanizma prekogranične pomoći "kritična".
Prijelaz je bio ključna tačka za dostavu pomoći ljudima u Siriji nakon što su razorni potresi u februaru srušili zgrade i ubili desetke tisuća ljudi.
U saopćenju objavljenom u utorak, tri sirijske nevladine organizacije (NVO) koje predstavljaju više od 100 neprofitnih skupina koje rade u Siriji, rekle su da je neuspjeh u produženju operacije "u konačnici doveo milione života u opasnost".
"Rapidno pogoršani životni uvjeti zajedno s dva snažna potresa ove godine ostavili su više od 4,4 miliona ljudi ovisno o humanitarnoj pomoći" na sjeverozapadu Sirije, stoji u saopćenju.
Dodaje se da se "Vijeće sigurnosti nije zauzelo za sirijsku djecu i obitelji na sjeverozapadu i da je ugrozilo njihovu budućnost".