Komemorativni skup
523

Sa ćuprije Mehmed paše Sokolovića u Višegradu spušteno 3.000 ruža za ubijene Bošnjake

E. A.
Foto: E. A./Klix.ba
(Foto: E. A./Klix.ba)
Sa Mosta Mehmed paše Sokolovića u Višegradu danas su u Drinu bačene ruže u znak sjećanja na tri hiljade ubijenih Bošnjaka ovog grada.

Komemorativnim skupom na višegradskoj ćupriji danas je obilježena 31. godišnjica zločina nad Bošnjacima ovog grada. Još jedna tužna godišnjica u ovom je gradu okupila je porodice ubijenih Bošnjaka, udruženja koja njeguju sjećanje na žrtve te brojne zvaničnike. Među njima su i potpredsjednici FBiH Igor Stojanović i Refik Lendo, potpredsjednik RS Ćamil Duraković, predsjednik Saveza logoraša BiH Seid Omerović, federalni ministar Adnan Delić te zastupnik u Domu naroda PSBiH Džemal Smajić.

Oni su danas položili cvijeće na mjestima stradanja civila u Pionirskoj ulici i na Bikavcu, gdje je u živim lomačama u kućama Sumbule Zebe i Mehe Aljića, u najmonstruoznijim zločinima počinjenim tokom agresije na tlu Bosne i Hercegovine, živo spaljeno više od 140 civila.

Specijalna vojna formacija pod komandom ratnog zločinca Milana Lukića zarobila je više od 70 osoba, među njima i žene i djecu, koji su živi spaljeni u kući Adema Omeragića u Pionirskoj ulici u Višegradu, a najmlađa žrtva je bila beba od dva dana. U naselju Bikavac, u kući Mehe Aljića samo nekoliko dana kasnije spaljeno je 72 bošnjačkih civila, a najmlađa žrtva bilo je jednogodišnje dijete.

Prema podacima Haškog tribunala, samo u maju i junu 1992. godine, ubijeno je više od 60 posto Bošnjaka sa područja Višegrada, a u periodu od 1992. do 1995. godine ubijeno je oko 3.000 višegradskih Bošnjaka, dok je u haškim presudama istaknuto da je Višegrad bio podvrgnut "jednoj od najnemilosrdnijih kampanja etničkog čišćenja u bosanskom sukobu".

Još jednom sa mjesta višegradskih stratišta porodice su poslale poruku da kosti njihovih najmilijih još nisu pronađene isto kao što nisu procesuirani ratni zločinci odgovorni za ubijanja u Višegradu kobne 1992. godine.

Nakon podne namaza u Carevoj džamiji bit će klanjana dženaza za osam identificiranih žrtava kojoi će na mezarju Stražište pronašli konačan smiraj. Svi oni su bošnjačke nacionalnosti ubijeni 1992. Godine u Višegradu, a njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su na području Višegrada, Srebrenice i Žepe.

Najmlađa žrtva koja će naći smiraj na mezarju Stražište u Višegradu je Munevera Šapanija koja je u trenutku kad su je ubili imala 22 godine. Najstarija žrtva je Amir Omerović koji je u trenutku likvidacije imao 62 godine, a njegovi posmretni ostaci ekshumirani su 30 godina poslije na lokalitetuz Gornja Crnča u Višegradu.