Sattler od političara u BiH očekuje usvajanje zakona o VSTV-u, sudovima ili kontroli granica
Prisutni kroz panel diskusije razgovaraju o pregovaračkom poglavlju 23. koje se odnosi na pravosuđe, borbu protiv korupcije i temeljna prava.
U obraćanju medijima državni ministar pravde Davor Bunoza kazao je da su naziv ove konferencije i činjenica da se održava u Sarajevu pokazatelji da je BiH na dobrom putu.
"Složit ću se sa onima koji kažu da taj put mora biti puno bolji, puno brži i puno efektivniji sa vidljivim rezultatima. Drago mi je što su na prvom panelu bili ministri pravde Hrvatske, Crne Gore, Albanije i predsjednica Vencijanske komisije", rekao je Bunoza.
Pravi trenutak
Dodao je da BiH čeka težak put te da su potrebni političari i stručnjaci koji gledaju naprijed.
Šef Delegacije EU u BiH Johan Sattler uputio je izraze zahvalnosti Ministarstvu pravde BiH na organizaciji konferencije za koju je kazao da dolazi u pravom trenutku.
"Imamo priliku čuti nešto više o najboljim praksama kako napredovati, kako napraviti iskorake u ovom poglavlju pravosuđa, temeljnih prava i vladavine prava. Vidjeli smo pozitivne iskorake prije neka tri mjeseca kada je 27 zemalja članica dalo zeleno svjetlo BiH za otvaranje pristupnih pregovora. Naredni korak je održavanje međuvladine konferencije. Međutim, potrebno je da se ostvari i drugi napredak na dva plana. Jedan je tehnički i podrazumijeva određivanje glavnog pregovarača i pregovaračkog tima, a drugi aspekt je politički. U tom dijelu se od BiH očekuje usvajanje četiri zakona koja su na neki način već proceduralno finalizirani, a to je Zakon o sudovima, Zakon o VSTV-u, Zakon o zaštiti ličnih podataka i Zakon o kontroli granica", rekao je Sattler.
Istakao je da Evropska unija očekuje od političara da prije ljetne pauze usvoje neke od navedena četiri zakona.
Na raspolaganju BiH
Medijima se obratio i ministar pravosuđa, uprave digitalne transformacije Republike Hrvatske Damir Habijan.
"Mislim da je izuzetno bitno u svjetlu odluke iz marta da i na ovaj način ovom konferencijom ta tema ostane u eteru, da se priča o tome. Republika Hrvatska je prošla pregovarački proces od osam godina, šest godina pregovaranja i dvije predpristupnog monitoringa, to je doista izazovno vrijeme. Ja sam rekao dan s i jučer, Republika Hrvatska apsolutno stoji na raspolaganju BiH na tom putu", rekao je Habijan.
Istakao je da proces koji očekuje BiH neće biti lagan te će biti izazovan, ali će u konačnici građani osjetiti benefite.
"Ovaj proces se ne radi radi EU nego isključivo radi BiH", naveo je.
Ministar pravde Crne Gore Andrej Milović je također iskazao podršku BiH na putu ka EU.
"Drago mi je da se danas nalazim u Sarajevu na ovoj jako bitnoj konferenciji da poručim da država Crna Gora stoji uz svoju bratsku državu BiH i narod u ovoj državi, da poštujemo njen državni i teritorijalni integritet i suverenitet i da ćemo kao država koja je najviše stigla u ovom procesu evropskih integracija dati snažan doprinos BiH u periodu koji smo prošli"; poručio je Milović.
On je kazao da Crna Gora očekuje da će do 2028. godine postati dio EU.