Devet tačaka
85

SDA održala sjednicu predsjedištva na kojoj su donijeti zaključci o najaktuelnijim političkim pitanjima

S. Š.
Fotografija sa sjednice predsjedništva (Foto: SDA)
Fotografija sa sjednice predsjedništva (Foto: SDA)
Stranka demokratske akcije (SDA) danas je u svom sjedištu u Sarajevu održala sjednicu predsjedništva stranke na kojoj je donijeto ukupno devet zaključaka.

Svih devet zaključaka odnose se na najaktuelnija politička pitanja u Bosni i Hercegovini, a prvi zaključak odnosi se na tzv. "sporazum o razdruživanju RS-a i FBIH" o kojem prethodnih dana govore vlasti iz entiteta RS.

"Predsjedništvo SDA odlučno odbacuje namjeru vlasti entiteta RS da otvori raspravu o takozvanom 'sporazumu o razdruživanju entiteta RS i FBiH'. Ta inicijativa i pokušaj njene realizacije predstavljaju grubo kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i krivično djelo propisano Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine", navodi se u prvom zaključku u kojem također stoji i sljedeće:

"Zabrinjavajuće su izjave federalnog premijera Nermina Nikšića da će na taj akt 'odgovoriti kada ga dobije i proanalizira'. Ukoliko vlasti entiteta RS dostave takav prijedlog, od Vlade FBiH tražimo da ga, umjesto prijema, protokolisanja ili odgovaranja, odmah proslijede Tužilaštvu Bosne i Hercegovine na dalje postupanje", navedeno je.

Tim povodom se Predsjedništvo SDA obratilo i Christianu Schmidtu.

"Također pozivamo Visokog predstavnika, države svjedoke Dejtonskog mirovnog sporazuma i članice Vijeća za provedbu mira da u skladu sa svojim ovlastima i obavezama spriječe ovaj pokušaj daljeg podrivanja Dejtonskog sporazuma, te da sankcioniraju inicijatore i realizatore ovog udara na teritorijalni integritet i ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine", saopćeno je iz SDA.

Drugi zaključak odnosi se na usvajanje Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

"Predsjedništvo SDA pozdravlja odluku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o usvajanju Rezolucije kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Pravni savjet SDA će analizirati mogućnosti promjene statusa Srebrenice i izmjene propisa po kojima se provode izbori u ovoj općini. Pozivamo srpski narod da ne slijedi pogubne politike političkog rukovodstva koje im nameće kolektivnu krivicu za genocid i vodi ih u nove krize, blokade i sukobe", navodi se u zvaničnom saopćenju SDA.

Apropo ideja koje, također, dolaze iz manjeg bh. entiteta o promjenu naziva Srebrenice, SDA ovu najavu naziva "umobolnom".

"Predsjedništvo SDA najavu rukovodstva entiteta RS o promjeni imena Srebrenice smatra nastavkom genocidne politike. Ova umobolna najava prevazilazi sve dosadašnje metode negiranja genocida. Nakon ubistava Srebreničana, sada se pokušava ubiti i ime Srebrenica, čime režim Milorada Dodika nastavlja genocidni projekat kojeg su predvodili ratni zločinci Karadžić i Mladić. Promjena imena Srebrenice ne smije se dozvoliti ni pod koju cijenu. Vijeće za implementaciju mira (PIC) i OHR moraju reagirati odlučno i konačno", saopćili su.

Nadalje, sljedeća tačka odnosi se na imenovanje Marina Vukoje u Ustavni sud BiH.

"Predsjedništvo SDA zadužuje ovlaštene predlagače da nastave aktivnosti na pravnom osporovanju izbora Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, s obzirom na to da je kompletan proces izbora HDZ-ovog kandidata bez ikakvog iskustva u pravosuđu proveden brutalnim pravno-političkim nasiljem, kršenjem Ustava, Poslovnika Predstavničkog doma Parlamenta FBiH i predviđenih procedura", smatraju u stranci SDA.

U kontekstu toga, oni smatraju da je strankama Trojke interes HDZ-a iznad države.

"Stranke 'Trojke' iz dana u dan pokazuju da im je interes HDZ-a iznad interesa države. Dosadašnjim ustupcima i predajom bitnih sektora, od kojih je posljednji isporučivanje kontrole nad Regulatornom komisijom za energiju (FERK) HDZ-u, činile su privreme štete državi. Međutim, ustupkom koji vodi slabljenju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine su prešli crvenu liniju i nanijeli trajnu i opasnu štetu interesima države", četvrti je zaključak sa sjednice Predsjedništva SDA.

Ranije tokom ove sedmice je lider SDA Bakir Izetbegović u prostorijama SIPA-e dao izjavu jer je protiv njega podnesena krivična prijava zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

Iz SDA su zbog toga poručili da "članovi Predsjedništva SDA stoje uz svaku riječ koju je predsjednik Izetbegović izgovorio, jer nijedna nikada nije bila usmjerena protiv drugih naroda i vjera".

"Zaštita interesa države, pozivi na oprez bošnjačkom narodu koji je preživio genocid, kao i pozivi na jačanje odbrambenih kapaciteta Bosne i Hercegovine u skladu sa Ustavom i zakonima – što je u svojim javnim istupima činio i predsjednik Izetbegović - naša su obaveza koju ćemo nastaviti da ispunjavamo", naglašeno je.

Sljedeći zaključak koji je donijet na sjednici Predsjedštva SDA odnosi se na akciju "Black Tie 2", i predsjedništvo SDA traži smjene svih aktera koji su omogućili da narko-kartel stupi u kontakt sa MUP-om Federacije BiH i donira opremu Specijalnoj jedinici FUP-a.

Oni tvrde da poruke iz Sky aplikacije pokazuju da narko-kartel ima saradnike u trenutnim vladajućim političkim strukturama.

Sedmi zaključak odnosi se na rad Vlade FBiH i iz SDA navode kako "nametnuta Vlada FBiH svoju nesposobnost kompenzira udarom na džepove građana".

"Konstantan rast cijena osnovnih životnih namirnica, poskupljenje telekomunikacionih usluga i najavaljeno poskupljenje električne energije ne prate socijalni programi koji bi ublažili udar na osjetljive kategorije stanovništva. Rast penzija i naknada za boračke kategorije je minimalan, dok su istovremeno ministri sebi povećali plaće za više od 400 KM. Uz rast plaća ministara enormno raste i zaduženje, čiji efekti se za sada ne osjećaju. Od Vlade FBiH tražimo da osiguraju redovna i vanredna usklađivanja penzija i jednokratnu pomoć penzionerima u iznosu od najmanje 100 KM. Tražimo i hitno donošenje fiskalnih zakona kako bi se omogućili uvjeti za minimalnu plaću od 1.000 KM, što je Vlada već ranije obaćala pa prevarila građane", saopćili su iz SDA.

Također, SDA je pozdravila postizanje sporazume između BHRT-a i FTV-a čime je spriječeno dalje produbljivanje krize javnih emitera.

Osim toga, Predsjedništvo SDA je apelovalo na vlasti u Prijedoru da konačno omoguće podizanje spomenika posvećenog ubijenoj prijedorskoj djeci.

"Osuđujemo pokušaj revidiranja historijskih činjenica obilježavanjem tzv. 'oslobađanja Prijedora', tokom kojeg je ubijeno više od 3.000 civila nesrpske nacionalnosti, među kojima 102 djece, a oko 30.000 ljudi zatvoreno u koncentracione logore", zaključili su iz SDA.