SDA se nakon O'Brienove posjete opet obrušila na Trojku: Ponašaju se kao da nisu vlast
Kako su saopćili, čelnici stranaka Trojke diletantski pokušavaju iskoristiti u dnevno-političke svrhe, vrijeđajući inteligenciju građana.
"Iako su već duže od godinu dana na vlasti, iako snose punu odgovornost za stanje u državi, čelnici Trojke pažnju javnosti sa svoje nekompetentnosti i promašaja prozirnim spinovima nastoje usmjeriti na opoziciju, ponavljanjem bajatih izmišljotina", dodaju.
Predsjedniku SDP-a Nerminu Nikšiću, NiP-a Elmedinu Konakoviću i NS-a Edinu Forti su poručili kao da žive u, kako su naveli, paralelnoj stvarnosti, kao da nisu dio vladajuće koalicije sa SNSD-om i HDZ-om te kao da se upućene poruke stranih zvaničnika ne odnose na njih.
"Kao da je neko drugi, a ne Trojka, postigla katastrofalni dogovor u Laktašima i kao da su američki zvaničnici pohvalili, a ne žestoko kritikovali taj sporazum. Kao da je neko drugi, a ne Trojka, pristala da sa (predsjednikom SNSD-a Miloradom) Dodikom i (predsjednikom HDZ-a Draganom) Čovićem pregovara o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine i odlasku međunarodnih sudija", konstatovali su u SDA.
Optužili su Trojku da je iz koalicionog sporazuma sa SNSD-om i HDZ-om izbrisala NATO put te da je propustila da pošalje Program reformi u okviru Akcionog plana za članstvo u NATO-u za 2023. godinu, što je bivša vlast, kako su napomenuli, činila četiri godine zaredom.
Smatraju da je Trojka, kako su naglasili, dogovorom iz Laktaša odgodila usvajanje u Parlamentu Bosne i Hercegovine ili da visoki predstavnik Christian Schmidt nametne izmjene Izbornog zakona o fer i poštenim izborima.
Također su mišljenja da je Trojka propustila da u Vijeću ministara donese odluku o plinovodu Južna interkonekcija te da je u dogovoru sa HDZ-om iz parlamentarne procedure povukla zakon koji je već bio usvojen u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, a kojim se tretira ovaj plinovod.
U SDA su podsjetili da je Trojka pristala da razgovara o izmjenama Izbornog zakona bez da te promjene budu uslovljene ustavnim promjenama i primjenom presuda Evropskog suda za ljudska prava.
Također su podsjetili da je HDZ-ovog Marinka Čavaru, koji je na američkoj "crnoj listi", izabrala za predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine. Spočitali su i to što je entitetska vlast formirana sa PDA čiji je predsjednik Mirsad Kukić također na američkoj "crnoj listi". Iznijeli su i niz drugih optužbi na račun Trojke.
"Kao da je neko drugi, a ne Nikšić, državnu imovinu uporedio s 'nekom tamo njivom'. Kao da je neko drugi, a ne Trojka, Dodikove privatne i stranačke interese stavio iznad interesa države, omogućivši njegovom kumu da Upravi za indirektno oporezovanje (UIO) za basnoslovan iznos proda zgradu, što nije uspijevao godinama u vrijeme bivše vlasti. Kao da je neko drugi, a ne Konaković, požurio da postigne dogovor u Laktašima nekoliko dana nakon što mu je Dodik zaprijetio da će objaviti informacije o njegovim vezama sa narko-kartelom", naglasili su u SDA.
Nezadovoljni su i kadroviranjem u aktuelnoj vlasti, smatrajući da je Trojka, kako su istakli, stranačke interesa HDZ-a stavila iznad interesa države, uporno pokušavajući da u Ustavni sud Bosne i Hercegovine imenuje Marina Vukoju.
Za njih je Forto kao državni ministar komunikacija i prometa odgovoran zbog toga što je, kako su naveli, Čovićeve privatne interese stavio iznad državnih, omogućivši Čovićevom zetu Davorinu Primorcu doživotni mandat u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA).
Kako su saopćili iz SDA, nabrojani i niz drugih Trojkinih poteza, kao i samo saopćenje nakon posjeta važnih međunarodnih zvaničnika, na najbolji način podcrtavaju njihovo neznanje, nesposobnost i diletantski odnos prema interesima države, ali i u odnosima sa SNSD-om i HDZ-om.