Preventivni alarm?
28

Sindikat odgoja i obrazovanja KS traži reakciju ministarstva kako ne bi došlo do "beogradskog scenarija"

S. Š.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba
Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH - Kantonalni odbor KS reagovao je povodom ovosedmičnih događaja koji su se desili u beogradskoj osnovnoj školi uz poruku da moramo djelovati kako se sličan scenarij ne bi ponovio i u Sarajevu.

Nakon ovosedmične tragične pucnjave u beogradskoj osnovnoj školi, iz sindikata kažu da su upalili alarmi u svim zemljama regiona, ali - prema njihovoj procjeni - očigledno nedovoljno i u Kantonu Sarajevo.

"Pitanje je dana kada će se beogradski scenarij prenijeti i nešto slično desiti u Sarajevu jer je očigledno da dovoljno jak odbrambeni mehanizam, ne samo u obrazovanju već općenito u društvu, nemamo, da bi sve pošasti modernog doba mogli prevenirati i spriječiti da se dese", navode sindikalci u zvaničnom saopćenju koje potpisuje Saudin Sivro.

Dodaje se, nadalje, kako škole u KS nemaju nikakva rješenja, a sistem ne pruža nikakvu zaštitu prosvjetnim radnicima.

"Javnost ne zna da se gotovo svakodnevno dešavaju verbalni napadi i maltretiranja, nasilje i prijetnje koje se upućuju radnicima u školama u Sarajevu. Osobe, najčešće roditelji učenika, koji prave probleme u školama po običaju ne budu udaljene iz škola i ne bude im trajno zabranjen pristup niti budu kažnjene. A to sve gledaju djeca u školama i onda je za očekivati beogradski, američki ili neki drugi scenarij tu oko nas, u našoj blizini",kažu iz kantonalnog odbora Sindikata odgoja i obrazovanja.

Jer, kako kažu, djeca su zapravo samo djeca i kopiraju ono što rade odrasli. Zbog inertnosti Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo prosvjetni radnici se osjećaju izrazito nesigurno što njima daje za pravo da i ovaj put traže da prosvjetni radnici dobiju status službenog lica.

"Odgoj je odavno postao misaona imenica u školama jer učitelji i nastavnici svoju energiju troše na instant i kvazireforme, postajući pisari, sve manje učitelji, a nekada su prije svega bili odgajatelji i pedagozi pa tek onda radnici u obrazovanju", jasno se navodi u njihovom saopćenju.

Također, dodaju kako probleme u školama neće iskorijeniti ishodi učenja i formativno ocjenjivanje, javne nabavke i tenderi za detektore metala, zapošljavanje socijalnih radnika i psihologa u izbornim godinama, angažman naoružanih zaštitarskih službi, traženje najboljeg sistema ocjenjivanja sve dok je obrazovni sistem takav da imamo "školu zbog ocjena, a ne zbog znanja".

"Interdisciplinarni pristup svih aktera u obrazovanju prilikom kreiranja zakonskih rješenja i zajedničko djelovanje u praksi, posebno protiv onih koji se ne ponašaju u skladu sa zakonom, kao i usmjeravanje energije u školi i u porodici prvenstveno prema odgoju pa tek onda prema obrazovanju, jedini je put za poboljšanje stanja u obrazovanju i vraćanje povjerenja prosvjetnih radnika u sistem i općenito poboljšanje stanja u društvu", poručuje predsjednik sindikata Sivro.

Za njega, i članove sindikata na čijem čelu je on, loš odgoj kod kuće i teška društvena, politička, socijalna i ekonomska realnost u zemlji generiraju i proizvode probleme na ulici i u školi.

Pozvali su, na kraju, premijera KS Nihada Uka i resornu ministricu Naidu Hota-Muminović da reaguju preventivno i u skladu sa svojom funkcijom te ovlaštenjima.