Sitarski: Izborna kampanja u Mostaru će biti žestoka, tu se prelamaju problemi BiH
Razlog za to, kako kaže u razgovoru za Klix.ba, je prije svega to što se tek izašlo iz lokalnih izbora u ostatku zemlje gdje su, kako naglašava, obilovali oštri tonovi, ponekad i nekorektni.
To se prema njegovim riječima posebno vidjelo u smislu upliva tema koje su vezane za više nivoe politike, od državne, nacionalne, regionalne do vanjske, u kampanju za lokalne izbore.
Prelamanje preko Mostara
"U slučaju Mostara to čak nije toliko neprimjereno. Ovaj grad ima strateški značaj za cjelokupnu Bosnu i Hercegovinu, ne samo u smislu svoje geografske pozicije, nego i u smislu grada kroz koji se prelamaju problemi koji opterećuju cjelokupan politički život BiH", ističe Sitarski.
Naglašava da na primjeru Mostara postoje dvostruki aršini u odnosu na druge jedinice lokalne samouprave, gdje je nacionalnost kandidata za bilo koju dužnost irelevantna.
Pojašnjava da je Mostar jedini grad koji uvažava nacionalnu pripadnost učesnika u izbornom procesu po Statutu koji je 2010. godine ukinuo Ustavni sud, kao i odgovarajuće odredbe izbornog zakona, ali i novom statutu koji bi trebalo da bude usvojen po novom sporazumu u Gradskom vijeću Mostara.
"Oni koji se zalažu za eliminaciju pripadnosti narodima za izbor ili bilo kakvu izbornu radnju, na svim drugim nivoima se zalažu upravo za potenciranje te nacionalne pripadnosti, kad su u pitanju izborne radnje i konstituisanje vlasti na nivou grada Mostara. Tako da ima dosta kontroverzi, zato i očekujem da kampanja bude žustra", objašnjava analitičar iz Mostara.
Refleksije sarajevskih rezultata
Dodaje kako čak i nije toliko neprimjereno da se na širim razmjerama raspravlja kad su u pitanju izbori baš u ovom i ovakvom gradu čiju je poziciju u Bosni i Hercegovini opisao. Iako kaže da rezultate ne bi prognozirao, jer smatra da to treba prepustiti biračima i kandidatima i tek komentarisati kad bude jasno šta se dobilo, smatra da će se refleksija Sarajeva i Banje Luke donekle osjetiti i u Mostaru.
"Posebno sarajevski rezultati će se odraziti na rezultate u bošnjačkom biračkom tijelu Mostara, ali u manjoj mjeri, ako treba da prognoziram. Mislim da će to biti u manjoj mjeri, jer kad uporedimo bošnjačku populaciju Mostara, u političkom smislu, s populacijom Sarajeva, Tuzle, Zenice i drugih gradova, SDA je nešto snažnija unutar bošnjačke populacije Mostara nego tih gradova", pojašnjava nam Sitarski. Dodaje da je to tradicionalno iz izbora u izbore.
"Donekle će se možda dominacija te stranke i njenih koalicionih partnera, pošto sada nastupa s nekoliko stranaka, smanjiti, ali ne očekujem da će se eliminisati", istaknuo je.
Što se hrvatske strane tiče, tu se prema njegovim riječima ne može praviti direktna analogija ni sa Sarajevom ni s Banjom Lukom, ali može s izborima u drugim hrvatskim sredinama gdje je također održana dominacija HDZ-a BiH, navodeći kako se u pojedinim jedinicama lokalne samouprave iskristalisala dosta kredibilna i brojčana alternativa.
"Neke općine su čak i promijenile načelnike pa i sastav općinskog ili gradskog vijeća, ali je dominacija HDZ-a još snažnija nego što je dominacija SDA u velikom djelu BiH, osim najvećih gradova. Vidimo da je osporena dominacija SNSD-a u nekim gradovima RS-a, ali nisam siguran koliko srpske i hrvatske političke scene u BiH daju povlačiti paralele, pa bih naglasio da se razlikuju njihove dominacije i u Mostaru", naglašava Sitarski.
Dominacija HDZ-a u Mostaru, prema njegovim riječima, se razlikuje od ostalih općina i gradova s hrvatskom većinom zbog toga što HRS igra tu ulogu koju u drugim općinama i gradovima u BiH gdje su Hrvati većina igra HDZ 1990 ili neke stranke nastale od snažnog HSP-a.
"Ulogu kredibilne alternative HDZ-u će u Mostaru odigrati HRS, ali ne da bi pretekao HDZ po broju glasova, ali mu se možda značajno i približi", smatra Sitarski.
Što se tiče Srba, podsjeća da su u Federaciji BiH u izrazito manjinskom položaju, ali naglašava da su u Mostaru ipak nešto brojniji nego u okolnim općinama i gradovima Federacije BiH, zbog čega su ujedinjeni u ovoj kampanji kako bi zadržali političku relevantnost u gradu.
"Ali i ako uđu u Gradsko vijeće Mostara, time neće biti riješeno pitanje konstitutivnosti Srba u Federaciji BiH, što se često spominje. Ja mislim da je to pitanje usko vezao uz njihovo legitimno predstavljanje, na različitim nivoima i mislim da se kao koncept na lokalnom nivou posljednji treba osiguravati, jer koncept legitimnog predstavljanja treba prije svega regulisati na državnom, federalnom i kantonalnom nivou", pojašnjava Sitarski.
Ključna izlaznost glasača
Na kraju podsjeća da je izlaznost glasača presudna za rezultate izbora, a vjeruje da će u Mostaru ona biti znatno veća nego što je bila u ostalim općinama i gradovima, jer su građani 12 godina čekali praznik demokracije i dan kada će sami ponovo izabrati svoje predstavnike.
"Vidimo da je u hrvatskim sredinama generalno bila slabija izlaznost nego u bošnjačkim ili srpskim širom BiH. Ali je također simptomatično da u onim općinama gdje Hrvati nisu izrazito dominantno stanovništvo, uporedivši s Bošnjacima ili Srbima, nisu imali loš odziv. Tako mislim da će odziv Hrvata u Mostaru prije ličiti na odziv u teritorijalno bliskom Stocu, nego u Posušju ili Tomislavgradu. Što se Bošnjaka tiče, oni imaju sličan odziv u Mostaru kao i u drugim opšćnama južnog djela BiH i mislim da će odziv biti dosta jači nego što je bio na posljednjim lokalnim izborima", zaključio je Sitarski.