Sjećanje na Safeta Zajku: Obilježeno 25 godina od smrti jednog od najvećih ratnih heroja
Brojne delegacije sa federalnog, kantonalnog i općinskog nivoa zajedno s članovima porodica šehida i poginulih boraca Armije RBiH, ratnim vojnim invalidima, veteranima rata i učenicima novogradskih osnovnih i srednjih škola okupile su se kod Centralnog spomenika na kojem su ispisana imena blizu 2.000 šehida i poginulih boraca općine Novi Grad, gdje su odale počast jednom od najvećih heroja odbrambenog rata i njegovim zamjenicima rahmetli Salki Muraspahiću i Safetu Isoviću.
Prisutnima se obratio načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, koji je podsjetio da je danas 25 godina ili četvrtina vijeka od kada je poginuo Safet Zajko, jedan od najvećih i najhrabrijih komandant Armije RBiH, čovjek koji je za samo godinu dana svoje borbe na Žuči i drugim dijelovima naše općine uspio ostaviti neizbrisivi trag u historiji naše domovine.
"Jako je važno da čuvamo uspomenu na sve one koji su nas odbranili od agresora. Sjećajući se rahmetli Safeta Zajke i njegovih saboraca spoznajemo svoju historiju i svoj identite. Na taj način smo svjesni onoga što jesmo i onoga što može biti za nas opasnost. Uz ovu godišnjicu pogibije rahmetli Safeta Zajke, prije nekoliko dana otvoren je i Dom oslobodilaca na Žuči iznad Sarajeva, gdje je Zajko sa svojim saborcima branio ovaj grad, tako da generacije koje su tek pristigle mogu posjetiti muzej ratnih brigada koji se tu nalazi, da vide šta se sve dešavalo oko Sarajeva i kako se ovaj grad branio od agresora“, kazao je načelnik Efendić.
Najavio je premijeru dokumentarnog filma "Sarajevski vitezovi - pozdrav domovini“ kojeg je u saradnji sa Općinom radio Avdo Huseinović, a govori o Drugoj viteškoj motorizovanoj brigadi, Safetu Zajki, njegovim saborcima koji su nas branili od agresora u ratu od 1992 do 1995. godine. Premijera filma održat će se u ponedjeljak, 18. juna u 20 sati u Kinu Novi Grad.
Historijski čas održao je Safet Kešo, pripadnik 2. Viteške motorizovane brigade. Govoreći o rahmetli Zajki, Kešo je kazao da je na današnji dan 1993. godine sa Mijatovića Kose, u legendu, u vječnost, na bolji svijet, putem kojim odlaze samo odabrani, otišao naš komandant rahmetli Safet Zajko. Bio je jedan od osnivača Patriotske lige u Novom Gradu, bio je jedan od prvih komandanata, jedan od onih ljudi koji su izvršili prvo postrojavanje u Boljakovom Potoku, stvorili jezgro odbrane naše domovine i našega šehera. Prije njega na pet dana, 12. juna, na Mijatovića Kosi nedaleko od mjesta pogibije Safeta Zajke, poginuo je i Safet Isović, a nedugo iza toga, 28. jula 1993. godine na putu prema Smiljevićima poginuo je i Salko Muraspahić.
"Od početka do kraja rata oni su zajedno sa ljudima koji su ovdje danas sa nama bili spremni svoje živote dati za odbranu svoje jedine domovine, za odbranu svoje vjere, svoga dostojanstva, onoga što je čovjeku najsvetije, za odbranu slobode. Čuvajmo memoriju, čuvajmo sjećanje na naše velikane. Draga naša djeco ukoliko nam se desi da zaboravimo našu prošlost ona nam se može lako ponoviti“, poručio je Kešo učenicima koji su prisustvovali današnjem obilježavanju godišnjice pogibije Safeta Zajke.
Istakao je da i pored svega što smo preživjeli ne smijemo ostaviti prostora mržnji u našim srcima, da treba ostaviti prostora za ljubav i taj će prostor otvoriti neke nove prozore i vidike za sretniju budućnost.
Nakon polaganja cvijeća, delegacije su obišle mjesto pogibije Safeta Zajke na Mijatovića Kosi, a potom i njegov mezar u haremu Ali-pašine džamije.